Částka je dosti vysoká, protože doporučený dopis tohoto formátu lze poslat běžně za 26 Kč a jistě náklady na vytištění textu a jejich dání do dopisové obálky nemůže činit 74 Kč. ČEZ však chce 100 Kč za jeden nedoporučený dopis, tzn. dopis poslaný „obyčejně“.Spíše se mi zdá, že těch 100 Kč za jeden dopis je taková vyhrůžka ČEZ vůči zákazníkům ve znění „pokud budeš zlobit, tak….“.
V otázce neplatnosti Všeobecných obchodních podmínek jsem vedl s ČEZ následující korespondenci : dne 19.12.2011 jsem se optal ČEZ „V Obchodních podmínkách si účtujete za písemný styk a ´100 Kč. Za přiměřené považuji jedno upozornění a ´100 Kč za rok. Podle příslušného ustanovení Obchodních podmínek není určeno, kolik písemných upozornění může ČEZ zákazníkovi poslat. Zda sto, tisíc či sto tisíc denně a zákazník je musí zaplatit. Vzhledem k tomuto lze považovat právní akt (Všeobecné obchodní podmínky) za nejednoznačný a neurčitý dle příslušného ustanovení Občanského zákoníku. Obchodní podmínky lze tedy dle Občanského zákoníku považovat za neplatný právní úkon.“.
Z ČEZ jsem obdržel odpověď dne 29.12.2011 ve znění „dle ujednání v čl. IX. odst. 1 je uvedeno, že pokud by jakékoliv ujednání ve Smlouvě bylo nebo se stalo neplatným nebo právně nevymahatelným, nebude to mít vliv na platnost a vymahatelnost ostatních ujednání ve Smlouvě. Jestliže by tedy shledal soud jakékoliv ujednání ve VOPD neplatným, pak by taková skutečnost neměla vliv na platnost ostatních ujednání ve smlouvě.“. O neplatnosti Všeobecných podmínek kvůli jednomu spornému bodu ale musí rozhodoval nezávislý soud, jehož rozhodnutí si nedovolím jako pracovníci (advokáti) ČEZ předjímat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Valentin Kusák