Vaše Věc: Chuť Skotů osamostatnit se roste

14. 2. 2017 8:35

Průzkum veřejného mínění provedený společností BMG ukazuje na rostoucí chuť Skotů stát se nezávislými na Velké Británii.

Vaše Věc: Chuť Skotů osamostatnit se roste
Foto: internet
Popisek: Skotsko, pohled na malebnou krajinu

V září roku 2014 rozhodli Skotové v referendu o tom, že Skotsko bude dále součástí Velké Británie. Nezávislost Skotska tehdy odmítlo 55,3 % hlasujících, a naopak pro nezávislost bylo 44,7 %, a to při volební účasti dosahující 85 %. Dá se tak jasně říci, že v září 2014 byla většina Skotů přesvědčena o tom, že Skotsko by nemělo být nezávislou zemí, a mělo by být současní Velké Británie.

Situace se však rapidně změnila poté, co Britové 26. června 2016 v referendu odhlasovali, že si přejí, aby Velká Británie už nadále nebyla členem EU. Skotové (a ani Severní Irové) z Evropské unie nechtějí, a skotská premiérka Sturgeonová se tedy ihned po zveřejnění výsledků hlasování o brexitu nechala slyšet, že ve Skotsku může dojít k novému hlasování o nezávislosti. A toto hlasování je tím blíž, čím jasnější kontury podoba vystoupení z EU Velká Británie získává.

Poté, co britská premiérka Mayová oznámila, že Velká Británie volí cestu tvrdého brexitu, a chce tedy také opustit společný evropský trh, by podle průzkumu BMG hlasovalo 49 % Skotů pro odchod z Velké Británie, a pro setrvání Skotskav rámci VB se vyjádřilo 51 %.

Premiérka Sturgeonová často hovoří o tom, že většina Skotů hlasovala v referendu o vystoupení Velké Británie pro setrvání Velké Británie v EU. Navíc se po brexitu stále dokola ukazuje, kolik z „předvolebních taháků“ zastánců vstoupení Velké Británie byly lži, takže odpor proti vystoupení Velké Británie z EU sílí nejen u Skotů, ale také u dalších Britů…

Zdá se, že nazrává čas k tomu, aby Skotové znovu vyhlásili referendum o vystoupení z Velké Británie. Napodruhé by ten výsledek nemusel být tak jednoznačný, jako byl v prvním referendu, a mohl by z Velké Británii udělat Británii menší a být impulzem pro vyhlášení referenda jednak v Severním Irsku, ale samozřejmě také například v Katalánsku atd…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…