Vaše Věc: Chuť Skotů osamostatnit se roste

14.02.2017 8:35

Průzkum veřejného mínění provedený společností BMG ukazuje na rostoucí chuť Skotů stát se nezávislými na Velké Británii.

Vaše Věc: Chuť Skotů osamostatnit se roste
Foto: internet
Popisek: Skotsko, pohled na malebnou krajinu

V září roku 2014 rozhodli Skotové v referendu o tom, že Skotsko bude dále součástí Velké Británie. Nezávislost Skotska tehdy odmítlo 55,3 % hlasujících, a naopak pro nezávislost bylo 44,7 %, a to při volební účasti dosahující 85 %. Dá se tak jasně říci, že v září 2014 byla většina Skotů přesvědčena o tom, že Skotsko by nemělo být nezávislou zemí, a mělo by být současní Velké Británie.

Situace se však rapidně změnila poté, co Britové 26. června 2016 v referendu odhlasovali, že si přejí, aby Velká Británie už nadále nebyla členem EU. Skotové (a ani Severní Irové) z Evropské unie nechtějí, a skotská premiérka Sturgeonová se tedy ihned po zveřejnění výsledků hlasování o brexitu nechala slyšet, že ve Skotsku může dojít k novému hlasování o nezávislosti. A toto hlasování je tím blíž, čím jasnější kontury podoba vystoupení z EU Velká Británie získává.

Poté, co britská premiérka Mayová oznámila, že Velká Británie volí cestu tvrdého brexitu, a chce tedy také opustit společný evropský trh, by podle průzkumu BMG hlasovalo 49 % Skotů pro odchod z Velké Británie, a pro setrvání Skotskav rámci VB se vyjádřilo 51 %.

Premiérka Sturgeonová často hovoří o tom, že většina Skotů hlasovala v referendu o vystoupení Velké Británie pro setrvání Velké Británie v EU. Navíc se po brexitu stále dokola ukazuje, kolik z „předvolebních taháků“ zastánců vstoupení Velké Británie byly lži, takže odpor proti vystoupení Velké Británie z EU sílí nejen u Skotů, ale také u dalších Britů…

Zdá se, že nazrává čas k tomu, aby Skotové znovu vyhlásili referendum o vystoupení z Velké Británie. Napodruhé by ten výsledek nemusel být tak jednoznačný, jako byl v prvním referendu, a mohl by z Velké Británii udělat Británii menší a být impulzem pro vyhlášení referenda jednak v Severním Irsku, ale samozřejmě také například v Katalánsku atd…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla