Vaše Věc: Hrozba v Sahelu

25.03.2017 11:00

Konec chalifátu v Iráku a v Sýrii se blíží. Sevření se stahuje nad mešitou v Mosulu, kde „komandant věřících“ vyhlásil v červenci 2014 příchod Islámského státu. Otázkou je, zda se Afrika nestane novým eldorádem brutality Islámského státu? Pro džihádisty z Islámského státu (IS) je tam skvělé prostředí.

Vaše Věc: Hrozba v Sahelu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: ISIS

Mají tam vše, co potřebují: slabé, chudé země, prolezlé korupcí. Po atentátech 11. září 2001, byla al-Kajda vytlačena z afghánských hor, a tak našla jiné svatyně v Africe. Stejným způsobem Islámský stát zasívá hrůzu na africkém kontinentu. Od Nigérie, kde vládne teroristická sekta Boko Haram, Islámský stát se chce rozprostřít v Čadu, Nigerii a na Pobřeží Slonoviny.

Přes mnohačetné útoky vládních vojsk se jim, bohužel, daří. Všechny skupiny afrických džihádistů mají svou pozoruhodnou historii pocházející z lokálních kořenů. Aliance islamistů vznikly pod praporem IS jako např. mezi Boko Haram, přejmenované na „Islámský stát Západní Afriky“ a "Islámským státem Velké Sahary". Za cíl mají zmocnit se měst Burkiny Faso, v Mali i Beninu. Musíme si uvědomit, že pokud Islámský stát bude schopen změnit dynamiku sloučením džihádistů na africkém kontinentě, kde její nepřítel al-Kajda stále dominuje, bude velmi nebezpečný.

Recept na „posileni IS“ v Africe je jednoduchý. Zasít zmatek a rozruch do bývalých kolonií. Afrika má velké muslimské společenství. Dále se sjednotit proti společnému nepříteli: Francie je vojensky rozmístěna v rámci operace „Barkhane“ a rovněž její američtí a britští spojenci. Kromě toho zničit turismus, jako to IS udělal v Tunisu. Zkratka destabilizovat partnery Francie. Konec války proti Islámskému státu je pro Francii prostě v nedohlednu.

(podle Le Figaro, ZP)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…