Je to každodenní starost o opatření jídla. „Kam až se necháme ponížit?“ ozývá se z fronty. Už polovina Venezuelanů nejí třikrát denně a tato situace se stále zhoršuje. Co se týče potravinových výrobků, nebyla Venezuela soběstačná nikdy.
Tento „ropný“ stát má ekonomiku, která stojí více na dovozu, než aby sama vyráběla a vyvážela. Inflace ve Venezuele v roce 2016 dosahuje 700 %, což je světový rekord. Produktivita hospodářství země už je velmi oslabená a dále klesá.
Již několik měsíců zejí obchodní domy v zemi prázdnotou. Někteří obchodníci mají v regálech stovky velmi drahého a zbytečného zboží typu chlór či prostředky proti hmyzu.
Už přes rok žijí obyvatelé Caracasu v naději, že se na pultech objeví dotované potravinářské produkty. Ty však nikdy nedorazí v potřebném množství… Lidé jsou na pokraji sil, zvláště psychických, a někdy tak mezi nimi dojde k rvačce.
Ti, co mají dost peněz, se obohacují na černém trhu. Prodejcům se říká bachaqueros a stávají se jimi příležitostní amatéři, ale i organizace typu mafie, kteří nakoupili produkty dotované státem a pak je prodávají za cenu zlata… Například litr mléka za 1500 bolivarů, což je cca 120 euro. Někteří dokonce prodávají litr mléka i za 4000 bolivarů, což je zhruba třetina měsíčního platu…Potravinářské zboží ve Venezuele dnes vládne všemu… Běžně se zde vyměňují například drogistické produkty třeba za kilo rýže.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV