Vaše Věc: Volby v Šlesvicko-Holštýnsku

09.05.2017 13:46

Do zářijových voleb do Spolkového sněmu zbývají vlastně pouze dvoje zemské volby. Volby ve Šlesvicku-Holštýnsku, které proběhly včera, a také volby v nejlidnatější spolkové zemi, Severním Porýní - Vestfálsku, které proběhnou o příštím víkendu. Z těchto předvolebních klání se dá vyvodit, jak asi mohou vypadat volby do Spolkového sněmu.

Vaše Věc: Volby v Šlesvicko-Holštýnsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Nejsilnější stranou v Zemském sněmu sněmu ve Šlesvicku-Holštýnsku se v neděli stala CDU s 32,9 %. Ta oproti předchozím volbám před pět lety získala navíc 2,1 %. Sociální demokraté naopak 3,7 % ztratili a získali 26,7 %.

Liberálové z FDP získali 11,2 procent, zelení 13 %. V zemském sněmu bude nově zastoupena také AfD, která těsně překročila hranici 5 %, když získala 5,8 %.

Jak je zřejmě, kouzelné fluidum M. Schulze v čele SPD začíná zvolna vyprchávat. Po velkém nástupu v týdnech po příchodu do funkce lídra SPD se tato strana začíná zvolna vracet do původních pozic. V celostátních průzkumech veřejného mínění zaostává za CDU o cca pět procent. V prvních týdnech po Schulzově příchodu k moci SPD podle mnohých průzkumů dokonce vedla.

Zdá se tedy, že Merkelová, která teď nedělá žádné hrubé chyby, ba nedělá dokonce žádné chyby, zvolna přebírá otěže, a velmi pravděpodobně kráčí k svému dalšímu volebnímu vítězství v řadě.

Uvidíme, co nám ukážou a budou indikovat volby v Severním Porýní- Vestfálsku za týden. Kdo v nich vyhraje, může být velmi blízko volebního vítězství také v celém Německu o čtyři měsíce později.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Bez třetí dávky nebudou moci dostat čtvrtou

12:33 Miroslav Macek: Bez třetí dávky nebudou moci dostat čtvrtou

Páteční glosy Miroslava Macka.