Vaše Věc: Zahradník versus hrabivá církev

30.05.2016 20:36

Pražský zahradník Josef Lohmann se již 15 let se státem soudí o 1,5 hektaru pozemku, na kterém provozuje rodinné zahradnictví. Ve hře je mimo jiné šestimilionová investice pana Lohmanna, kterou pozemek zhodnotil. Ve sporu hrají důležitou roli církevní restituce.

Vaše Věc: Zahradník versus hrabivá církev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto
reklama

Josef Lohmann na pozemku provozuje zahradnictví od roku 1990. Nejprve si jej pronajímal od Obvodního podniku služeb v Praze 4 a v roce 1992 jej v dobré víře za 750 tisíc korun koupil. Během následujících deseti let do zahradnictví investoval téměř 6 milionů korun.

V roce 2002 však Státní pozemkový úřad uspěl u soudu s tím, že stát se pozemku zbavit nemohl, protože tento pozemek měl být blokován, jelikož v minulosti patřil římskokatolické farnosti v Modřanech a stát měl takovéto pozemky blokovat do té doby, než se rozhodne o restitučním zákoně. Od té doby se J. Lohmann se státem soudí.

V roce 2012 uspěl u Ústavního soudu, který, na rozdíl od soudů nižších stupňů, přihlédl k tomu, že na pozemcích nyní stojí budovy Lohmannova zahradnictví. Ústavní soud svým rozhodnutím prolomil blokační paragraf a do rozhodnutí uvedl, že pan Lohmann získal pozemek v dobré víře a pokud byla následně zjištěna nějaká překážka v převodu, nemůže být k tíži pana Lohmanna, který důvěřoval postupu státu.

V létě 2015 přijal tento názor také prvoinstanční soud v Praze 4, podle kterého stát nemůže napravovat staré křivdy na církvi křivdami novými na soukromých podnikatelích. Městský soud v Praze dal však velmi překvapivě zapravdu Státnímu pozemkovému úřadu a rozhodl, že pozemek má být v rámci církevních restitucí vrácen modřanské farnosti.

Lohmann si nyní od Státního pozemkového úřadu daný pozemek pronajímá a platí za něj cenu, která je v místě obvyklá. Pochopitelně zde ale nechce dále investovat a celá situace mu tak výrazně ztěžuje podnikání.

Zcela ve shodě se zásadami lásky k bližnímu, a nejvíc k bližnímu peněžnímu, se k celé věci staví modřanský farář Josef Pecinovský. Ten k celé věci uvedl, že budou respektovat rozhodnutí soudu, i když nakonec stát soudní spor prohraje a pozemek vydán nebude. „Jsme si vědomi, že jde jen o částečnou restituci, a když to nedostaneme zpět, tak se svět bude točit dál,“ uvedl Pecinovský. Škoda, že modřanská farnost ohledně této „částečné restituce“, jak o případu hovoří Pecinovský, nezvolí poněkud velkorysejší cestu než je respektování rozhodnutí soudu, a to cestu tu, že se daného pozemku ve prospěch zahradníka Lohmanna vzdá. Tak by mohla církev alespoň jednou v rámci církevních restitucí místo natažené dlaně ukázat také nějakou přívětivější tvář…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

21:00 Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

My, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změn…