Střety mezi demonstranty a indickými ozbrojenými silami vypukly v červenci 2016 v Kašmíru, když výrazná osobnost separatistického kašmírského hnutí, Burhan Wani byl zabit indickými silami.
Od té doby byly zaznamenány oběti více než stovky mrtvých a přes 9000 raněných mezi civilisty. Islámábád se chopil příležitosti, aby vyjádřil svou pohledávku Kašmíru vyžadující od Indie, aby zorganizovala referendum tak, aby obyvatelstvo samo mohlo rozhodnout o své budoucnosti. Je to známka toho, že ani 70 let nestačilo k zahojení ran.
V roce 1947 Pákistán doufal, že toto území, jelikož je většinově muslimské, se mu vrátí. Čtrnáct měsíců od zahájení klidu zbraní byl Kašmír rozdělen na dvě části. Od té doby Pákistán nikdy nepoznal svou suverenitu nad Kašmírem a sní o jeho připojení ke svému teritoriu.
Pákistán se považuje za útočiště muslimů a jeho národní identita spočívá v islámu. Indie je laická a multikulturní republika. Ponechat Kašmír Pákistánu by bylo přiznání porážky jejího národního projektu. Je těžké v těchto podmínkách konkretizovat, o jaký druh míru by šlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afghánistán , Indie , Pákistán , Vaše věc , jižní Asie , Kašmír
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…