Vít Klíma: Gratulace do Británie, Berlína i transatlantické elitě

25.06.2016 12:56 | Zprávy

Gratuluji hrdému Albionu, že se nestal vazalem Svaté říše římské národa německého, ale přitom zůstal věrným členem transatlantického společenství. Gratuluji do Berlína, že se konečně zbavil největšího potížisty v přeměně EU ve Svatou říši římskou národa německého. Gratuluji i transatlantické elitě k mistrovskému kousku „rozděl a panuj“ na Evropském kontinentě.

Vít Klíma: Gratulace do Británie, Berlína i transatlantické elitě
Foto: archiv tan
Popisek: Brexit

Sjednocená (kontinentální) Evropa

Kontinentální Evropa se po odchodu Británie z EU může politicky a ekonomicky sjednotit ve Svaté říši římské národa německého. Konečně bude mít jednotné vedení, které se bude moci rychle a operativně rozhodovat, což bylo dosavadní největší slabinou EU. Na vlastním fungování EU se tak – oproti dnešku – vůbec nic nezmění. Císařovna Angela Merkel bude i nadále pokračovat v politice „co je dobré pro Německo, je dobré i pro zbytek Evropy“ a bude-li potřebovat jménem EU uzavřít nějakou mezinárodní dohodu, vezme si k tomu, jako svého psíka Donalda Tuska, Jean Clauda Junckera nebo Francoise Hollanda. Očekávat nějaké pozitivní „změny“ či reformy“, v důsledku odchodu Británie snad nemůže očekávat ani ten největší naiva.

Z historie víme, že Němci mají sklon k expanzi, na čemž se dodnes nic nezměnilo. Transatlantická elita proto potřebovala vytvořit ke Svaté říši římské protiváhu a touto rolí obmyslela hrdý Albion. Z tohoto důvodu bylo nutné, aby Británie EU opustila. Transatlantickým elitám se podařil mistrovský kousek. Vřelé díky!

Česká a slovenská média v případě BREXITU často psala o možném rozpadu Velké Británie v tom smyslu, že se od ní může odtrhnout Skotsko a Severní Irsko. Laskavého čtenáře mohu ubezpečit, že transatlantické elity to nikdy nedovolí. Referendum o vystoupení Skotska a Severního Irska by – podle platné ústavy - musela vypsat centrální britská vláda a ta jej nikdy nevypíše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.