Vít Klíma: Roš Hašana 5 777

05.10.2016 7:34

Jak uvádí midraš Vajikra Raba 29:4-5 Nový rok počítáme každoročně od šestého dne stvoření světa, kdy Hospodin stvořil prvního člověka (Adama). Podle rabínských tradic jsou v tento den otevřeny tři knihy – kniha života, smrti a kniha prostředních.

Vít Klíma: Roš Hašana 5 777
Foto: Hans Štembera
Popisek: Průčelí synagogy

Lidé zcela spravedliví jsou zapsáni do knihy života, velcí hříšníci do knihy smrti a všichni ostatní do knihy „prostředních", kde mají až do Jom kipur možnost napravit se a zvrátit svůj osud. Měli bychom se především snažit zlepšit mezilidské vztahy, které jsme vlastní vinou pokazili, jinými slovy učinit pokání lachzor bi-tšuva, tzn. najít opět tu správnou cestu, z níž jsme během roku kdesi sešli. Tradice říká, že v měsíci elulu je nám Hospodin blíže a vyslyší naše přání a prosby.

Nový rok – Roš hašana je Dnem soudu, kdy Hospodin zahajuje soud s každým z nás a zvažuje naše dobré i špatné skutky, kterých jsme se během minulého roku dopustili. Pokud jste napravili alespoň jejich část, můžete s optimismem hledět do právě začínajícího roku 5777.

Přeji všem čtenářům, kteří mne občas čtou, mají se mnou nekonečnou trpělivost a editorům, kterým přidělávám vrásky na čele, šťastný Nový rok 5 777 a zápis do Knihy života.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Padesátníci přicházejí

20:33 Petr Hampl: Padesátníci přicházejí

Denní glosy Petra Hampla.