Vít Klíma: Záchrana EU, nebo návrat k Jaltě?

18.12.2011 14:22

Českou kotlinou se valí tsunami názorů na problém, zda se připojit či nepřipojit k záchraně EU.

Vít Klíma: Záchrana EU, nebo návrat k Jaltě?
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Neutrální návštěvník z Marsu by předpokládal, že převáží názor, který je v souladu s českým národním zájmem. Je jím záchrana EU, nebo návrat k Jaltě?

Návrat k Jaltě

Jaká je mocenská alternativa k EU? Rozpadne-li se EU, pak na její místo zcela jistě nastoupí osa Paříž – Berlín – Moskva.  A jaký nás pak čeká osud? Čechy se stanou jen marginální, nevýznamnou zemičkou, jejíž názory nikoho nezajímají a jejíž zájmy nikdo nerespektuje. Je to skutečně přesně to, co chceme?

Ve své postatě se rozpad EU rovná návratu k Jaltské konferenci, kdy si vítězové druhé světové války mezi s sebou rozdělovali sféry vlivu v Evropě a ve světě.  Je skutečně naším národním zájmem, aby země osy jednali o nás, bez nás?

Prognóza

Euro stoprocentně „nezahyne“. Je v bytostném zájmu Rusů, Číňanů, Arabů i Indů, aby ve světě existovala konkurenční měna k dolaru. Na příkladu vlastní rodiny víme, že ten, kdo v ní ovládá peníze, ovládá i celou rodinu. Zaniklo-li by Euro, pak by světovou „rodinu“ řídil ten, kdo ovládá dolar, tzn. USA a FED.

Nedovedu si představit, že by Číňané, Arabové či Rusové byli touto vizí nějak zvlášť nadšeni. Nezbude jim nic jiného, než Euro podpořit. První se k podpoře Eura přihlásili Rusové, kteří na jeho záchranu poskytnou částku 10 – 20 mld. USD.

Není ani příliš pravděpodobné, že se rozpadne eurozóna. Očekávám, že spíše projde transformací. Dnes před námi stojí první test solidarity. Na něm se ukáže, které země chtějí být s ostatními solidární a ty pak mezi sebou uzavřou dohodu o vzniku federace. Ostatní zůstanou mimo. Češi se „jen“ musejí rozhodnout, zda chtějí hrát v Evropě první či druhé housle. Zda žít pod ochranným Euro - deštníkem, nebo bez něj, začne-li hustě pršet.

Nicméně souhlasím s autory, kteří tvrdí, že německý plán – finanční disciplína – může řadu zemí ekonomicky stáhnout ke dnu. Víme, že zdravá ekonomika se nemůže rozvíjet bez zdravé měny. Řešením toho problému - s největší pravděpodobností - budou zdravé lokální měny (viz např. http://www.chiemgauer.info), nebo elektronická měna (www.bitcom.com), která vůbec nepotřebuje banky. Očekávám proto, že vedle Eura se v EU ve vyšší míře objeví zdravé domácí lokální měny, které podpoří zdravý rozvoj místní ekonomiky.

Problém lokální měny a jejího zavádění, mj. i v ČR, bude předmětem samostatného příspěvku.

Vít Klíma
Mezinárodní realitní konzultant

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…