Vítězslav Kremlík: Po půl století se do Prahy vrátily povodně

05.06.2013 21:20

Po nezvyklém půl století povodňového klidu Češi povodním odvykli. Zapomněli na ně. Návrat k nepříjemnému normálu je ale tady.

Vítězslav Kremlík: Po půl století se do Prahy vrátily povodně
Foto: Hans Štembera
Popisek: A prší a prší...

Podle zpráv povodeň v Praze v červnu 2013 kulminovala na průtoku okolo 3200 m3/s. Povodně takové velikosti jsou nepříjemné, ale bohužel v dějinách zcela běžné. I za poslední dvě století hranici 3000 m3/s překročilo v Praze 7 povodní. Viz zpravodaj ministerstva životního prostředí z října 2002 (ročník XII, č.10).
 
Jak je ale možné, že povodně jdou tak rychle za sebou? Praha utrpěla rekordní záplavy v roce 2002 a už je to tu zase. Je to normální? Podle historických údajů bohužel ano. Povodně 1862 a 1872 také od sebe nebyly časově moc daleko a také měly průtok přes 3000 m3/s.
 
 
 
Lidé jsou tolika povodněmi překvapeni spíše proto, že mají krátkou paměť. V článku „Časová a prostorová proměnlivost povodní a extrémních srážek na území Čech“ autoři Kyselý a kol. píší: „Extrémní povodeň v Čechách v roce 2002 nastala po období povodňového klidu trvajícího bezmála půlstoletí, kdy četnost především zimních povodní byla velmi malá; od roku 1941 (až do roku 2002) se na Vltavě v Praze vyskytla nejvýše 10letá voda (povodeň v roce 1954 by bez vlivu vltavské kaskády byla 20letá), po roce 1954 nejvýše 5letá.“
 
 
 
Povodně nám daly pár desítek let odpočinutí, ale při svém comebacku se vracejí na změněnou scénu. Je více dlážděných /zpevněných povrchů. Kde před sto lety byla tráva, tam je dnes beton, asfalt a střechy domů. Voda se nemůže vsáknout tam, kde spadla, a míří do kanalizace a do řek.
 
I v preindustriální éře četnost a intenzita povodní kolísala z generace na generaci. Zdeněk Vašků v článku „Naše malé pluviály“ (Vesmír 76, 512, 1997/9) upozornil, že období s výraznějšími povodněmi se vrací pravidelně každých pár staletí. Například v malém pluviálu III. podle ukazatele „Bradáč“ na Karlově mostě byly na Vltavě povodně o intenzitě cca 3000 m3/s každých pár roků: 1566, 1568, 1570, 1582, 1587, 1598 atd.
 
Tehdy ovšem nehrozilo zaplavení metra, z nábřeží nebylo nutno odtahovat automobily a neexistovala ZOO. Tehdy také nikoho nenapadlo obviňovat oxid uhličitý.
 
Vyšlo na serveru pravybreh.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.
 
Autor je vzděláním historik a provozuje stránky Klimaskeptik.cz 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…