Vladimír Dlouhý: Vláda by měla zajistit efektivní kompenzace zdravotním pojišťovnám

23.02.2021 18:57

Hospodářská komora vítá, že se vláda zabývá větší motivací firem k antigennímu testování zaměstnanců. Upozorňuje nicméně na to, že avizované snížení odvodů ze zdravotního pojištění povede k prohloubení deficitu veřejného zdravotního pojištění.

Vladimír Dlouhý: Vláda by měla zajistit efektivní kompenzace zdravotním pojišťovnám
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

Vláda by proto měla představit také systém efektivních kompenzací zdravotním pojišťovnám, aby nebyla v budoucnu omezena dostupnost a kvalita lékařské péče v ČR.

Anketa

Kdo je lepší politik?

70%
hlasovalo: 14251 lidí

Hospodářská komora vládu k větší finanční motivaci firem ohledně testování zaměstnanců vyzvala už v říjnu loňského roku (ZDE). Právě testování ve firmách považuje za jeden z nejúčinnějších nástrojů proti šíření koronaviru.

„Varianta připravovaná vládou ale není šťastná. I přes dvojí navýšení plateb státu za státní pojištěnce a využití rezerv pojišťoven skončí letos systém zdravotního pojištění v důsledku koronakrize v deficitu desítek miliard korun. Stát proto musí přijít s řešením, jak veřejnému zdravotnímu systému výpadky příjmů kompenzovat,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

OSVČ a malé podniky mohou již dnes v rámci veřejného zdravotního pojištěni využít kapacit bezplatného testování zdarma jednou za tři dny. „Pro střední a velké podniky by pak měla vláda spíše nabídnout jednoduchý dotační titul, který by na měsíční či kvartální bázi kompenzoval firemní náklady na antigenní testování, popř. umožnit navýšené odpisy,“ navrhuje předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

Hospodářská komora upozorňuje, že vládou navrhovaný postup nižších odvodů zdravotního pojištění, stejně jako deficit rozpočtů zdravotních pojišťoven bude muset někdo dříve či později zaplatit. Pravděpodobně by to byli právě podnikatelé skrze budoucí navýšení odvodů, tedy nepřímým zdaněním práce.

Zvláště k případnému samotestování bez zapojení zdravotnického personálu by měly podle Komory v podnicích sloužit výhradně antigenní testy schválené ministerstvem zdravotnictví nebo Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Podnikatelé by také měli od státu získat předem jasné instrukce, jak postupovat v případě pozitivního testu některého ze zaměstnanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nechceme amfiteátr ve volnočasovém areálu Rolava

21:37 Petice: Nechceme amfiteátr ve volnočasovém areálu Rolava

My níže podepsaní, obyvatelé a návštěvníci města Karlovy Vary, tímto nesouhlasíme se stavbou amfiteá…