Vladimír Pelc: Současná ČSSD je politická šmíra

29.04.2018 9:21

Širší vedení ČSSD zakázalo sociální demokracii spolupráci s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Aprobovalo tak rozhodnutí nedávného sjezdu soc. dem. o tom, že případná vláda ČSSD s hnutím ANO 2011 se o hlasy SPD opírat nesmí.

Vladimír Pelc: Současná ČSSD je politická šmíra
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD logo
reklama

Zákaz platí pro spolupráci na celostátní úrovni; stále pro sociální demokraty platí též obdobný zákaz spolupráce s KSČM (jde o tzv. Bohumínské usnesení z dubna 1995).

Důvodem uvedeného zákazu spolupráce s SPD je prý to, že toto politické hnutí je extremistické. Avšak velmi pochybuji, že úvahu T. Okamury o tom zda byl tábor v Letech za nacistické okupace obehnán takovým nebo jiným plotem, lze označit za rasistickou, nebo že jeho názor, že náš stát nemá ve větší míře přijímat imigranty ze zemí se zásadně jinou kulturou a tradicemi, je extremistický.

A hlavně si kladu otázku: Proč se ČSSD politicky neeklovalo, když byla v minulé vládě (premiéra B. Sobotky) spolu se zástupci KDU-ČSL? Vždyť tehdejší členové české vlády P. Bělobrádek a D. Herman (oba KDU-ČSL) systematicky podporovali politickou revanši landsmanšaftů. Vláda, tedy i vládní ČSSD, k tomu mlčela. Proč sociální demokracii nevadila v minulé vládě konfesijní politická strana (KDU-ČSL), jejíž představitelé adorují neonacistické landsmanšafty? Proč si ČSSD nezakázala spolupráci na jakékoli úrovni s těmito extrémisty?

Současné vedení soc. dem. stranu, její členy, reprezentuje, a členové se jím reprezentovat nechají. Současné vedení soc. dem. však je politická šmíra: Se skutečnými extrémisty spolupracuje, třeba i sedí ve vládě – politické konkurenty za rasisty a extrémisty dehonestujícím způsobem označuje.

Není nad zásadovost. V politice zejména.

Poznámka: Šmíra v divadelnickém slangu znamená starší kočovnou divadelní společnost nižší úrovně, obecně pak označení nízké, pochybné umělecké úrovně; slovo jsem použil na nízkou úroveň politickou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kvóty neprošly, jezte, co je

13:16 Zbyněk Fiala: Kvóty neprošly, jezte, co je

Pokus prosadit větší podíl českých potravin na trhu narazil na obrovský vliv zahraničních řetězců v …