Výzva ministru zdravotnictví ČR: Otevřete hranice sanitkám

11.01.2021 17:45

Výzva ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému, aby zaslal oficiální žádost o výpomoc německé vládě ohledně přijímání českých pacientů do nemocnic v Bavorsku a Sasku.

Výzva ministru zdravotnictví ČR: Otevřete hranice sanitkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vozidlo ambulance, ilustrační foto
reklama

Vážený pane ministře,

my, občané okresu Cheb a dalších příhraničních regionů, se na Vás obracíme v důsledku nanejvýš vážné a alarmující situace, kterou doslova na vlastní oči sledujeme v našich zdravotnických zařízeních. Z chebské nemocnice máme četná svědectví o prokazatelně kolabující intenzivní péči o pacienty. Primář interního oddělení volá v celostátních médiích o pomoc a varuje, že bude každým okamžikem docházet k protiprávní selekci pacientů. Personál řady nemocničních oddělení je podle mnoha svědectví, která z nemocnice přicházejí, dlouhodobě vyčerpaný, řada lékařů je na hraně svých sil a bez jakékoliv blízké vize na stabilizaci celé situace. Několika z nás naši příbuzní a známí potvrzují kritickou situaci (i těžce nemocní pacienti, kterým selhává dech a zavolají si sanitku, musejí v nemocnici až 5 hodin čekat, než na ně vůbec přijde při příjmu řada). I přesto je zcela vysílený nemocniční personál oceňován za snahu a obětavost, kterou této krizi čelí. 

Je zřejmé, že i v mnoha jiných částech České republiky je situace v nemocnicích velmi vážná. Připravené obří polní nemocnice (dle dosavadních vyjádření Vašeho náměstka Vladimíra Černého pro Seznam Zprávy) není vláda schopná v tuto chvíli otevřít, protože v nich nemá zajištěn dostatek zdravotníků. 

Vedení Karlovarského kraje tento týden vyjednalo s Německem možnost vozit české pacienty do německých nemocnic v Bavorsku a Sasku. V SRN je situace také velmi složitá, ale německá strana navzdory tomu stále pomoc nabízí. Pro chebský okres, který je geograficky ze tří stran Německem obklopen (a nejen pro něj), to v této situaci znamená pomyslné světlo naděje. Nezbytnou podmínkou k realizaci přeshraničního příjmu pacientů je ale oficiální žádost české vlády německé straně. Tuto variantu však dosud, dle včerejšího sdělení na twitterovém účtu Ministerstva zdravotnictví, odmítáte a argumentujete tím, že není důvod k panice a vše se zvládne řešit v rámci českých nemocnic. 

Je pro nás nepochopitelné, proč vláda v této situaci odmítá učinit formální krok a požádat Německo o pomoc. Dle našeho názoru neexistuje jednoznačnější situace, kdy si mají státy v rámci Evropské unie pomáhat. I když může nastat situace, že německou pomoc nebude nutné využít (nebo i z pochopitelných důvodů na německé straně nakonec nebude možné využít), pojďme si tuto možnost zkusit zajistit. Nemůžeme takovou žádostí nic ztratit, naopak tím můžeme zachránit lidské životy. 

Vzhledem k výše uvedenému máme obavy ze vzniklé situace, a proto Vás tímto vyzýváme, abyste přehodnotil své stanovisko a zasadil se o urychlenou formální žádost ministerstva zdravotnictví a Vlády České republiky o výpomoc ze strany dvou německých spolkových zemí – Svobodného státu Bavorsko a Svobodného státu Sasko.

Děkujeme za pochopení!

Mgr. Libor Dušek, advokát, Cheb
Mgr. Petr Hruška, Ph.D., farář Římskokatolické farnosti Cheb
otec Metoděj Vít Kout, duchovní správce chrámu sv. Olgy, duchovní Hospice Sv. Jiří a nemocniční kaplan Chebské nemocnice, Františkovy Lázně
Alena Votavová, DiS., ředitelka Hospice Sv. Jiří, o.p.s., Cheb
MUDr. Stanislav Adamec, primář interního oddělení, Cheb
MUDr. Lenka Urbánková, zástupkyně primáře interního oddělení, Cheb
MUDr. Miroslav Rákos, pediatr, Cheb
Mgr. Tomáš Linda, MBA, předseda Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, jednatel STRATA s.r.o., Cheb
Ing. Tomáš Musil, IEn, místopředseda Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, jednatel ept connector s.r.o., Cheb
Ing. Zdeňka Brožová, projektový manažer (toho času na RD), Cheb
MgA. Zdeněk Bartoš, Ph.D., režisér a umělecký šéf, Cheb
Pavel Marek, herec, Cheb
Mgr. Marcel Fišer, Ph. D., ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu
Anna Vohralíková, studentka KALD DAMU, Cheb
Karel Tyrpekl ml., profesionální cyklista a student, Cheb  

Výzvu můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Celkově růst mezd v závěru loňského roku jednoznačně překvapil směrem nahoru

11:18 Miroslav Novák: Celkově růst mezd v závěru loňského roku jednoznačně překvapil směrem nahoru

Komentář k průměrné mzdě v 4. čtvrtletí 2020