Výzva politikům: Máte zodpovědnost nejen vůči svým voličům, ale i vůči svým potomkům

26.06.2020 17:39

Zastavme nárůst extremismu a ohrožení demokracie v ČR.

Výzva politikům: Máte zodpovědnost nejen vůči svým voličům, ale i vůči svým potomkům
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Vážené paní předsedkyně,
vážení pánové předsedové,
vážení představitelé demokratických politických stran,

naléhavě vás žádáme:

s ohledem na historickou zkušenost, aktuální vývoj událostí v ČR, v Evropě i ve světě, s odkazem na Čtvrtletní výroční zprávu Ministerstva vnitra ČR o extremismu v ČR, přestaňte se ohlížet na maximalizaci volebních preferencí a hledání toho, co se nejvíce zalíbí voličům. Extremistická propaganda i propaganda cizích nedemokratických mocností s tímto chováním počítá. Proto zahlcuje veřejný prostor a sociální sítě umělými narativy, které se tváří jako hlas lidu a které pak mnozí politici opakují, legitimizují a šíří v médiích, čímž zpětně utvářejí veřejné mínění. Každý další den jsme svědky toho, jak padají nepsaná společenská tabu. Kdo by si před deseti lety pomyslel, že zmizí nepřípustnost urážet druhé, ponižovat menšiny, vyvolávat strach, šířit kolektivní stereotypy a nenávist vůči celým skupinám obyvatelstva, omlouvat manipulace a polopravdy, velebit šíření nenávisti jako „svobodu slova“!

Prosíme Vás, jednejte tak, aby Vám Vaši potomci nemuseli klást otázky podobné těm, které kladla předválečným demokratickým politikům v Německu generace jejich vnuků a kterou jsme mohli klást i my většině předúnorových politiků:

jak je možné, že neviděli průkazný vzestup iracionálního verbálního a později i fyzického násilí, strachu a kolektivního šílenství. Jak je možné, že se mnozí z nich přizpůsobili, a ještě se vezli na vzedmuté vlně kolektivního poblouznění a snažili se udržet ještě několik týdnů či měsíců ve svých funkcích, než z nich byli nakonec odstaveni nedemokratickými silami, jimž napomohli v jejich nástupu k moci.

Buďte našimi vzory, našimi lídry, nikoli bezzásadovými oportunisty, kteří budou jen potvrzovat údajné většinové mínění či kdejaké momentální emocionální hnutí mysli části obyvatelstva. Snažte se povznést se nad krátkozraké partikulární zájmy a osobní nevraživosti ve jménu vyššího a dlouhodobého zájmu našeho demokratického státu a jeho budoucího osudu, který je nyní v sázce. Nepřipusťte, aby byly opuštěny principy humanity, které byly položeny do základů naší státnosti, a spojte se v obraně základních demokratických hodnot a principů, které jsou jedinou spolehlivou hrází, jež nás odděluje od pádu do autoritářského režimu a nesvobody. Máte zodpovědnost nejen vůči svým voličům, ale i vůči svým potomkům.

Autoři výzvy: Alexandra Alvarová, Jan Květ, Václav Němec, Jana Valdrová Kyselová, Aleš Valder

Výzvu podepsali: Alexandra Alvarová I Jan Bartošek I Petr Blažek I Tomáš Bouzek I R…….h I Ivan Fíla I Robert Elva Frouz I Radek Gális I Libor Grubhoffer I Tomáš Halík I Bára Hrzánová I Pavel Klíma I Tomáš Klvaňa I Michael Kocáb I František Kostlán I Jan Květ I Václav Láska I Václav Malý I Ivo Moravec I Salim Murad I Václav Němec I Jan Nepomuk Piskač I Zuzana Piussi I Věra Roubalová Kostlánová I Vladimír Sulek I Jiří Šesták I Jan Štern I Jaromír Štětina I František Talíř I Martin Vadas I Jana Valdrová Kyselová I Aleš Valder I Viktor Vojtko.

Výzvu můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Epilog (2)

7:29 Jan Campbell: Epilog (2)

První část příspěvku Epilog (1) byla o válce tří druhů kapitálu a průmyslu s pomocí pandemie strachu…