Pozastavuje nad faktem, že v roce 1982, kdy byl poprvé vypracován čtyřstovkový žebříček nejbohatších, tak tito lidé disponovali jměním 93 miliard dolarů, zatímco dnes je to již 2,3 biliony dolarů. Stejně tak v roce 1982 ale činil počet osob žijících pod hranicí chudoby v USA 15 procent jako je tomu v roce 2013, kdy činil 14,5 procent. Tato skutečnost se podle Buffetta nedá nevysvětlit tím, že chudí jsou stále chudí, neboť bohatí jsou více bohatí. „Bohatí za to nemohou. Většina z nich přispěla skvělými inovacemi nebo odbornými manažerskými schopnostmi k dosažení amerického blahobytu. Všichni si žijeme daleko lépe díky Henrymu Fordovi, Stevu Jobsovi , Samu Waltonovi a dalším,“ tvrdí Buffet.
Důvodem vznikajícího rozdílu je vyspělá tržní ekonomika. Warren Buffett tvrdí, že před dvě stě lety většinu pracovních míst mohla provádět většina pracujících. „Rozdíl v produktivitě mezi talentovanými a jen schopnými byl velice malý. Řadu pracovních míst mohl vykonávat téměř každý člověk. Pravdou je, že existovali inteligentnější dělníci, ale tržní hodnota jejich produkce se o mnoho nelišila od produkce méně schopného pracovníka,“ dokládá Buffet.
Problém je minimální mzda
Podle Buffetta není chybou tržní ekonomika ale ani to, že někteří lidé jsou v méně výhodném postavení. „Lékem na společenskou nerovnost je vzdělání. Prvotřídní školský systém dostupný pro všechny je velmi důležitý,“ myslí si Buffett a na druhé straně přiznává, že velká část populace i při vzdělání zůstává na úrovni, že si vydělá na pouhé živobytí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV