Zdá se, že americkému ministru obrany Ashleymu Carterovi a jeho generálům nestačí hrát si s nukleárním ohněm jenom směrem k Rusku. Provokace na Ukrajině, manévry NATO na ruských hranicích, ani vysoce nebezpečné balistické systémy umístěné v doletové vzdálenosti od Ruska zjevně nejsou dost. Minulý měsíc rovněž Obamova vláda jednoznačně zesílila tenze kolem Čínské lidové republiky. Problémy s Japonskem ve Východočínském a Filipínami v Jihočínském moři mohou přitom potenciálně zapříčinit celosvětovou katastrofu.
Provokace přinášejí peníze
Ačkoli obě provokace mohou pomoci Pentagonu získat v časech nedostatku další vytoužené finance, mají také potenciál stát se rozbuškou, jež odstartuje první preventivní atomový úder ze strany Ruska nebo Číny. Tak primitivní chování nejen, že by se Obamovu Pentagonu ve 21. století nemělo tolerovat; je to přímo šílenství.
Již před časem jsem psal o pečlivě připravené provokaci Washingtonu v Jihočínském moři, týkající se sporů o strategicky důležité ostrůvky. Obamova vláda podporovala filipínskou vládu - tehdy pod vedením amerického mazánka Benigna Aquina - aby eskalovala napětí kolem pustých Spratleyho ostrovů. Filipíny podporovala v tom, aby vyvolaly jednostranně arbitráž v Haagu, ačkoli Peking ke sporu nedal svolení. Tím porušily samotný princip arbitráže.
Šlo o zřejmý úmysl Washingtonu vyprovokovat ze strany Pekingu unáhlenou reakci. Čína naštěstí prozatím - a to jí slouží ke cti - odpověděla pouze sérií diplomatických iniciativ v rámci sdružení ASEAN a dialogem s novou a naštěstí rozumnější filipínskou vládou prezidenta Rodriga Duterteho. Cílem je odmítnutí zmanipulovaného haagského procesu.
Čína: z partnera nepřítelem
Z minulých týdnů je nicméně stále více zřejmé, že Washington Čínu vidí na radaru jako asijského veřejného nepřítele číslo jedna. Čína je teď na podobné lodi, na jaké se plaví Rusko u západních břehů Evropy. Pentagon se snaží o dramatické zvýšení napětí v regionu pomocí států na něž má vliv - Japonska, Jižní Koreje a nové taiwanské vlády. Z bývalého obchodního partnera má být vbrzku zločinec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV