Zástupci národnostních menšin: Na xenofobii budeme důrazně upozorňovat až do doby, kdy zcela pomine

19.03.2017 17:16

Na jednání komise schválili zástupci národnostních menšin návrh veřejného prohlášení proti vzrůstající národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti ve společnosti.

Zástupci národnostních menšin: Na xenofobii budeme důrazně upozorňovat až do doby, kdy zcela pomine
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ilustrační foto
reklama

21. února 2017 proběhlo jednání této výběrové dotační komise, která je poradním orgánem odboru médií a audiovize. Komise navrhuje řediteli odboru poskytnutí dotací i jejich výši v rámci uvedeného programu. Zástupci národnostních menšin se v prohlášení, jehož návrh předložil pan Georgi Bečev, zástupce bulharské menšiny, vymezují proti rostoucí národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti. S obavami a znepokojením sledují nenávistné útoky - zatím převážně verbálního charakteru, kterým v poslední době v naší zemi čelí čím dál více lidí pouze kvůli svému odlišnému etnickému původu, genderové orientaci či náboženskému přesvědčení. Členové komise konstatují naprostou nepřijatelnost faktu, že se na rozdmýchávání xenofobie se podílí i řada politiků naší země včetně vysokých ústavních činitelů. „Žádáme všechny veřejně činné osoby, aby se v zájmu udržení současné rozmanité České republiky zdržovaly všech projevů, jež živí xenofobní nálady. Důsledky národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti a nenávisti mohou být fatální, jak dobře víme z vlastní historie, kterou bychom neměli chtít opakovat,“ praví se krom jiného v prohlášení.

Veřejné prohlášení výběrové dotační komise programu Podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin

S velkým znepokojením a obavami sledujeme přibývající projevy národnostní, rasové, náboženské a jiné nesnášenlivosti v ČR, jež stále vice zamořují veřejný prostor. Nenávistným útokům, majícím zatím převážně verbální charakter, v poslední době v naší zemi čelí čím dál více lidí pouze kvůli svému odlišnému etnickému původu, genderové orientaci či náboženskému přesvědčení. Je smutné a nepřijatelné, že na rozdmýchávání xenofobie se podílí i řada politiků naší země, včetně vysokých ústavních činitelů. V touze po maximalizaci svého zisku se ve veřejné debatě nebojí sahat po lživých, překroucených či demagogických tvrzeních, často pod záminkou takzvaného boje proti politické korektnosti. Ve skutečnosti však touto cestou jen stavějí na odiv vlastní předsudky a mimoděk nabádají společnost, aby své strachy z cizího považovala za vlasteneckou hodnotu.

Žádáme všechny veřejně činné osoby, aby se v zájmu udržení současné rozmanité České republiky zdržovaly všech projevů, jež živí xenofobní nálady. Důsledky národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti a nenávisti mohou být fatální, jak dobře víme z vlastní historie, kterou bychom neměli chtít opakovat.

Jako členové výběrové dotační komise v Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin (dále jen „Program“) posuzujeme projekty, které se uchází o finanční podporu ze státního rozpočtu na Ministerstvu kultury ČR. Jsme poradním orgánem ředitele věcně příslušného odboru, který jednotlivé projekty hodnotí, posuzuje a doporučuje k případné podpoře. Ředitel odboru médií a audiovize MK naše návrhy předkládá ke schválení ministru kultury, který o dotacích rozhoduje. Do dotační komise byl každý z nás nominován občanskými iniciativami, většinou spolky, reprezentujícími konkrétní národnostní menšiny žijící v ČR po projednání Radou vlády pro národnostní menšiny.

Jedním z hlavních cílů Programu je mimo jiné to, aby se s jeho přispěním národnostní menšiny mohly svobodně, volně a také ve svém vlastním jazyce vyjadřovat a komentovat aktuální dění ve vlastní minoritě, jakož i ve většinové společnosti. Periodika, která jsou Programem podpořena, však nejsou určena výhradně pro okruh čtenářů z řad jednotlivých národnostních menšin. Většinová společnost si na jejich základě může učinit obrázek o tom, jak pestrá je etnická skladba dnešní České republiky. Program je tedy zároveň garantem, že její národnostní různorodost a bohatost bude v naší polistopadové svobodné společnosti i nadále chápána jako něco zcela přirozeného. Možnost o tom svobodně hovořit, dokonce ve vlastním menšinovém jazyce, nadto s podporou státu, v němž žijeme, také chápeme jako jeden z důležitých výdobytků Listopadu ´89 a zároveň ukazatel stavu naší demokracie.

My, jako zástupci národnostních menšin žijících v ČR, tedy jedné z ohrožených skupin obyvatelstva, na nebezpečí xenofobie budeme důrazně upozorňovat až do doby, kdy zcela pomine.

Prohlášení schválili zástupci národnostních menšin na jednání komise dne 21. února 2017, připojil se i zástupce romské menšiny.

Mgr. Georgi Bečev, Ph.D., zástupce bulharské menšiny
Eugenie Číhalová, zástupkyně ruské menšiny
Ing. Eva Zajíčková, CSc., zástupkyně slovenské menšiny
Ildikó Cséfalvay, zástupkyně maďarské menšiny
Ing. Richard Neugebauer, CSc., zástupce německé menšiny
Janusz Konieczny, zástupce polské menšiny
Vital Timoščenko, zástupce běloruské menšiny
Alexandr Anders, zástupce ukrajinské menšiny
Mai Nguyenová, zástupkyně vietnamské menšiny
Miroslav Kováč, zástupce romské menšiny

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: I francouzští politikové, stejně jako ti naši, se už úplně zbláznili

11:10 Miroslav Macek: I francouzští politikové, stejně jako ti naši, se už úplně zbláznili

Pondělní glosy Miroslava Macka