Souboj o návrh státního rozpočtu proto vstupuje do dalšího kola. Je tažen představou - víc se vyrobí, víc se vybere. Navíc stávající státní rozpočet znovu vykazuje přebytek. Není to málo (27 miliard korun), a když spočítáme odstup od loňského dubnového schodku, jsme na tom o 40 miliard korun lépe. Žádné příjmy však nejsou tak veliké, aby se nedaly prošustrovat.
Solidní a široce založená obnova, tak je popisován hospodářský vývoj České republiky v letošním a příštím roce na základě nové předpovědi Evropské komise. Růst by měl být o pár desetin procenta rychlejší (letos o 2,0, příští rok o 2,4 % HDP) než nabízí dubnová predikce Ministerstva financí (1,7 a 2,0 % HDP), o kterou se opíral návrh státního rozpočtu. Nová čísla o ekonomice okamžitě vzbudila novou naději i pro rozpočtové příjmy, a tak pondělní jednání vlády nad návrhem ministra financí Andreje Babiše skončilo rozhodnutím, ať to celé předělá. Musí se víc snažit, varovala ho vládní většina, která se vzpírá hlesnout snadné ano a je nervózní z vývoje volebních preferencí svého úhlavního koaličního spojence.
Ostatně, Babišovi se vrátilo i to, že se snaží. Neméně silným argumentem pro jásavější čísla je rozpočtový přebytek, který nás provází od začátku roku a v dubnu měl hodnotu 26,6 miliardy korun. Část z toho naplnili jiní. Významný rozpočtový příjem 8,5 miliardy korun pochází z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, má tedy jednorázový charakter (na pultě neleží žádné další kmitočty). Lépe se daří využívat evropských fondů, takže z letošních předpokládaných 103 miliard korun, které máme dostat z Bruselu, je už 61 miliard korun doma, to je o 9 miliard korun víc než loni.
Daňové příjmy vzrostly také, do státního rozpočtu přiteklo o 19,5 miliardy korun víc než před rokem a celostátní daňové příjmy vzrostly dokonce o 24 miliard korun. Z toho jen přírůstek celostátního výběru DPH (při pravděpodobně nepatrném hospodářském růstu) činil 13 miliard korun (do státního rozpočtu tak šlo o 9,5 miliardy korun víc než loni). A vzrostlo i pojistné o 6 miliard korun.
Nový návrh státního rozpočtu tak zřejmě zahrne jak předpoklad vyššího hospodářského růstu, tak větší ochotu platit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz