Vyplývá to z výpočtů Eurostatu, podle kterého všech sedm mimopražských regionů NUTS 2 má příjmy pod úrovní 75 procent průměru Evropské unie. Potvrzuje to schůdnost úvah, aby se nečerpané evropské fondy převedly do krajů, kde bylo zatím čerpání nejúspěšnější (s výjimkou Severozápadu z časů vlády ODS).
Zpráva Eurostatu z 13. března, kde najdeme také dvacítku nejbohatších a dvacítku nejchudších regionů unie podle parity kupní síly, uvádí údaj, který pomáhá pochopit, proč na Slovensku vyhrála volby sociální demokracie tak drtivě. Ukazuje, že Bratislavský kraj byl mezi lety 2007 až 2009 pátým nejbohatším regionem EU se 178 procenty unijního průměru, za vnitřním Londýnem (332), Lucemburskem (266), Bruselem (223) a Hamburkem (188).
Kdoví, jak se to počítá, jak do toho vstupuje parita kupní síly, a taky jak to ovlivnily domicily nejrůznějších firem a oligarchů s bratislavskou adresou, ačkoliv třeba operují jinde. Sám v tom vidím doklad, jak nesouměřitelné byly toky slovenského bohatství, které vedly do úzkého centra a k ostatním. To byl taky hlavní výsledek slovenských neoliberálních reforem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz