Zbyněk Fiala: Jiná Evropa je možná

01.06.2016 16:20 | Zprávy

Londýnská deklarace vyzývá britské voliče k hlasu pro setrvání v EU se záměrem Evropu změnit. Nelze ponechat budoucnost země v rukou zpátečnických politiků a skrytých zájmů, které se pokoušejí mluvit za ostatní.

Zbyněk Fiala: Jiná Evropa je možná
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy

Britové se mají za necelé čtyři týdny rozhodnout, zda chtějí odejít z Evropské unie, ale jasné vodítko od politické reprezentace jim chybí. Proces se vymkl z rukou tradičních stran, což může být příležitost pro hlubší změny.

Konzervativní strana je rozdělena, bitva se odehrává mezi premiérem Davidem Cameronem, který se zoufale snaží zabrzdit, co sám rozpoutal, a jeho vnitrostranickým protivníkem, bývalým londýnským starostou Benem Johnsonbem, který ucítil krev a žene se za skalpem předsedy vlády. Británií se bude zabývat až potom.

Ani labouristé nenabízejí jasnou argumentaci, kterou by se voliči mohli řídit. Ocitli se v mrzuté situaci, kdy mají společně se zelenými a liberály podporovat vládu. To je může obrat o jejich volební potenciál, zejména když ve finiši mají strhnout hlavně váhavce a mladé. Kdo se v tom má vyznat? List Guardian zachytil vnitřní analýzu tábora „V EU bude Británie silnější“, podle kterého jen polovina labouristických voličů pochopila, že jejich strana chce v Unii zůstat. Druhá polovina si myslí, že labouristé naopak podporují Brexit.

Veřejnost se obrací s tázavým výrazem na ty největší mozky v zemi. A tak musel nastoupit do první linie - jako slepý král Jan u Kreščaku – astrofyzik Stephen Howking, totálně upoután na vozíček a propůjčeným hlasem syntetizátoru. Dokáže však nahlédnout do nitra černé díry, uvidí tedy i to, co se rýsuje v jeho vlasti?

Velký fyzik mluví jasně, nechce izolaci. Argumenty přirozeně hledá hlavně ve světě vědy. Poukazuje především na to, že členství v EU usnadňuje mobilitu lidí, například mezinárodní výměnu studentů. V imigraci tedy vidí příležitost. Ještě důležitější je to ve výzkumu, protože pohyb vědců urychluje přenos nových postupů a obohacuje práci myšlenkami z různých prostředí. A pak tu jsou finanční důvody. Evropská výzkumná rada ERC poskytuje velké granty pro britské instituce, které tuto mezinárodní vědeckou spolupráci podporují a usnadňují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

budoucnost , EU , Evropa , Fiala , názory , volby , Vaše věc , VB

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…