Pokud však jde o státní finance, letos už jsou v mezích stanovených regulemi a Evropská komise proto navrhla ukončení řízení s ČR kvůli nadměrnému deficitu. Nejsme také v seznamu zemí, u kterých bude proveden hloubkový přezkum na základě nového evropského mechanismu makroekonomického varování.
Uf, jsme z černých lesů venku? Jen na chvilku. Výhrady se zatím týkají hlavně rozpočtového výhledu na rok 2015. Doporučení evropského semestru zároveň naznačují, co s námi udělá fiskální pakt, až vstoupíme do eurozóny.
Tak napřed ta dobrá zpráva. Květnové plnění státního rozpočtu je stále velmi přijatelné. Sice už sestoupilo pod hladinu a vykázalo schodek ve výši 9,5 miliardy korun, ale ten je stále nejnižší za posledních 15 let. Důležité je, že se daří lépe vybrat daně. Přírůstek celostátních daňových příjmů (pro celé veřejné rozpočty, nejen pro státní rozpočet, který je samozřejmě největší) je opravdu pozoruhodný a v květnu činil 24 miliard korun proti loňsku. Pořád se pohybujeme nad plánem. Ale výsledný rozpočtový schodek je zmírněn i na výdajové straně, a zrovna tam, kde není o co stát – stále chybí investice.
http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2014/pokladni-plneni-za-leden-az-kveten-2014-18021
Květnová čísla tak představují realističtější obraz veřejných financí než předchozí výrazné rozpočtové přebytky, které odrážely i některé odsunuté platby. Letos se o něco později hradily příspěvky pro školy zřizované kraji a obcemi – či spíše, loni se jim posílaly peníze o něco dřív, pod hrozbou finančního zhroucení. Do schodku zasáhlo také zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce, které má nemocnicím vyrovnat výpadek příjmů za zrušené nemocniční poplatky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Fiala , státní dluh
autor: vasevec.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.