Zbyněk Fiala: Korupcí jsme blíže Rumunsku než Rakousku

03.12.2014 20:10 | Zprávy

Index vnímané korupce, jak jej sestavuje Transparency International, potvrdil nevábnou pověst České republiky, byť se to mírně zlepšuje. V seznamu evropských zemí jsme na chvostu a se získanými 51 body jsme blíže Rumunsku (41) než Rakousku (72). Kraluje jako obyčejně Dánsko (92).

Zbyněk Fiala: Korupcí jsme blíže Rumunsku než Rakousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Index vnímané korupce TI z roku 2014 potvrdil dobrou pověst severu Evropy a bídnou pověst jihu. Avšak zatímco naši sousedi, Německo a Rakousko, patří do druhé čtvrtiny evropské tabulky dlouhodobě vedené Dánskem, Finskem, Švédskem a Norskem, naše vlast patří spolu s bratry Slováky do samého závěru s jen nepatrným odstupem od Bulharska, Řecka, Itálie a Rumunska.

Není to samozřejmě Písmo svaté, jen obraz země v očích cizinců, kteří dají známku i těm, o kom toho mnoho neví. Lze to vyčíst z konce světové tabulky, kde je pevně zakotvena Severní Korea, přestože jezdit se tam nedá a moc obchodů nevede. Ale lze si představit, co se tak může odehrávat v podmínkách absolutní moci. Kolují také zkazky o tom, jak severokorejské ambasády nasazují krk pro své vůdce a opatřují devizy pašováním cigaret, alkoholu a bůhvíčeho ještě. Ale ani u nás nejsou všechna cigára a veškerý chlast v pořádku a asi by to nebylo možné, kdyby zlosyni, kteří se tomuto oboru věnují, na správném místě ve správnou chvíli nepustili chlup. Tomu odpovídá i postavení na poptávkové straně neřesti (včetně drog a hazardu), kde jsme podle agentury Bloomberg na prvním místě světových tabulek.

Detailnější pohled na českou korupční scénu nabízí jiný produkt TI, který se nazývá Globální korupční barometr. Máme k dispozici loňský, který vznikl dotazováním úctyhodného počtu 114 tisíc osob ve 107 zemích. Všímá si citlivosti jednotlivých institucí na korupci, například politických stran. Tam jsme se ocitli s hodnotou 4,1 bodu z 5,0 dokonce v dolní pětině, jako třeba Kolumbie nebo Bosna. Ale podobně na tom je taky Japonsko nebo Indonésie. Samotní poslanci mají o fous lepší hodnocení (3,8), ale jsou daleko od nevládek (2,5), které jsou z českých institucí hodnoceny nejlépe. Pokud nepočítáme církev (2,4), ale tam jsme na pochybách, když uvážím, jak obtížně se probíjely – s porušením všech ústavních a parlamentních zvyklostí – k výpalnému přesahujícímu 100 miliard korun. Nedovedu si představit, že by se toho ujal někdo bez motivace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …