Zbyněk Fiala: Obchodní válka přitvrzuje

13.08.2018 7:34 | Zprávy

Globalizace je pod palbou. Další vlna amerických sankcí proti Rusku není podle ekonomů tak důležitá svým obsahem, jako spíš tím, že ukazuje snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa jít dál a dál. Trump už také pohrozil cly na veškerý dovoz z Číny a nově namířil na Turecko, kterému zdvojnásobil cla na železo a hliník. A pak je tu Trumpův souboj s EU o sankce proti Íránu. Takže i nám to střílí kolem uší.

Zbyněk Fiala: Obchodní válka přitvrzuje
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Dvoustranná setkání jsou vždycky skvělá, americký prezident hovoří s respektem o svém čínském či ruském protějšku, a pak to přijde. Cla, sankce, obchodní válka. V EU zatím vládne naděje, že to předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při své hasičské cestě do Washingtonu zažehnal. Něco slíbil on, něco Trump, ale to se týkalo jen přímých obchodních vztahů USA a EU. Jenže mezitím Trump přiložil pod kotel sankcemi proti Íránu, a tady smír končí.

EU nevidí na straně Íránu žádná porušení smlouvy o ukončení íránského jaderného programu a rozhodně nestojí o to, aby byl Írán vyprovokován k nějakým nepředloženostem, které k nám pošlou další miliony uprchlíků. Evropská odpověď burácí rozhodností - kdo z evropských firem poslechne Trumpa a sankcím vyhoví, bude pokutován Bruselem. Uvidíme, jak to život prověří. Kdyby to fungovalo, konečně víme, k čemu ta EU je.

Objemově největší je americký souboj s Čínou. V tržních hodnotách obou ekonomik najdeme rozdíl ve prospěch USA, ale v přepočtu na paritu kupní síly je Čína už dva roky větší. Jistě, má na to čtyřikrát víc obyvatel, čímž vyrovnává svoji výrazně nižší produktivitu. Jenže v tomhle souboji je větší počet obyvatel výhodou – nabízí větší a pestřejší domácí trh. Co se neprodá venku, zkusíme udat doma.

Samozřejmě, že takhle prostě lze uplatnit jen část vývozní produkce, tu, která nevstupuje do složitých kooperačních vztahů, na kterých celá globalizace stojí. Jenže i tohle může být důvod, proč celá globalizace havaruje. Dříve se kladl velký důraz na rozvíjení pestrých obchodních vztahů také z pozic mezinárodní bezpečnosti. Říkalo se, že kde se obchoduje, tam se nestřílí. Nyní se rozhlížíme v obavách po vztazích závislosti, které tak vznikly a projevují se naplno při sebemenší mezinárodní krizi. Nové pilíře bezpečnosti budou vznikat na vyšší míře soběstačnosti a nezávislosti. Na vyšším podílu ekonomiky na krátkou vzdálenost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…