Kdo chce řešit problém korupce, musí se zabývat její podstatou, podobou, charakterem a místem v celém systému, upozorňuje prof. Vladimíra Dvořáková, politoložka z VŠE v Praze, která spolupracuje také s protikorupčním Fondem Otakara Motejla. Uvedla tím svůj výklad na pražské konferenci mezinárodní sítě European Alternatives a Transeuropy (http://transeuropaprague.wordpress.com/korupce-konference/program/), která představila protikorupční aktivity nevládních organizací řady evropských zemí,
Výklad prof. Dvořákové se pokusím v následujících řádcích zachytit:
Napřed definice
Nečasova vláda se ráda označuje za „protikorupční“ a předložila 55 opatření, která se však soustřeďují jen na některé dílčí problémy, vytržené ze systémového kontextu. Proto nemohou přinést nějaký významnější efekt. A kdyby to na efekt vypadalo, přijme se zase něco jiného a předchozí úsilí se zlikviduje.
Nejprve co je korupce: existuje množství definic, ale v zásadě se jedná o to, že někdo v rozporu se zákonem upřednostňuje zájem jednotlivce nad zájem těch, komu měl sloužit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz
Naše země nevzkvétá
Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...
Další články z rubriky

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?
Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…