V žebříčku podmínek pro zakládání a činnost malých a středních podniků, který dělá pravidelně Světová banka, se Česká republika objevila úplně na konci seznamu EU 27 a v řadě ukazatelů míří do centrální Afriky. Také nová prognóza Mezinárodního měnového fondu ukazuje, že stagnující Česká ekonomika vypadla za skupiny zemí střední a východní Evropy, kterým se zlepšily růstové vyhlídky směrem k dvouprocentnímu normálu.
Honička za dobrými známkami od ratingových agentur je falešná a může přijít českou vládu draho. Už jsme psali o tom, že rating sice vzrostl, ale zahraniční poptávka po českých státních dluhopisech v loňském roce prakticky vymizela. Nyní se přidávají další signály toho, že zatímco vláda škrtí jak divá a natřásá reformní peří, ekonomika zaostává, a co horšího, snižuje konkurenceschopnost.
Nadnárodním síťovým podnikům jako je ČEZ nebo telekomunikace se sice daří, ale ty se většinou dokážou od zahraniční konkurence odříznout, jak v ČR ukazují vysoké ceny elektřiny nebo hovorného. Pokles konkurenceschopnosti je však signalizován zhoršováním směnných relací průmyslu, děsivým nárůstem obchodního schodku v zemědělství a poklesy v různých v žebříčcích.
Nejnověji jsme narazili na nemilé postavení ČR na žebříčku obecnějšího podnikatelského prostředí (žebříček Doing Business 2012, zpracovávaný Světovou bankou). http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/czech-republic/
Nepříjemně vyznívá i prognóza hospodářského růstu World Economic Outlook 2012 z dílny Mezinárodního měnového fondu, což je druhý základní dokument, který bývá pravidelně vydáván před jarním zasedáním Bretonwoodských institucí. Hospodářské vyhlídky Česka se podle MMF zhoršují a vyvíjejí v protisměru ke skupině, do které geograficky patříme, tedy zemí střední a východní Evropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz