Páteční cena 68,85 USD za barel texaské ropy je první reakcí na rozhodnutí OPEC ponechat těžební kvóty beze změny. V debatě zemí ropného kartelu nakonec převážil hlas Saúdské Arábie nesnižovat úroveň těžby, přestože ceny propadly pod hladinu nastavenou rokem 2011 a míří k drsnému roku 2009. Den na to jsme zaznamenali na panelu komoditních trhů agentury Bloomberg okamžitý pokles ceny texaské ropy WTI o 5,04 USD/b. Evropská ropa Brent, která bývá obvykle zhruba o pět procent dražší, stála v lednových futures 71,90 USD/b, což představuje denní pokles o necelé procento.
Cenová válka má několik zdrojů, každý si ji může vysvětlovat jinak. U nás se mluví o snaze snížit vliv Ruska a oslabit rozhodující zdroj jeho příjmů. Další zbraní této orientace má být dovoz zkapalněného břidličného plynu z USA (otázka však je, zda k němu vůbec dojde). Jiná interpretace poukazuje na obavu zemí Středního východu, zejména Saúdské Arábie, že masívní těžba amerických břidličných uhlovodíků ohrožuje jejich mezinárodní postavení, protože může vytlačit veškeré dovozy fosilních paliv do Spojených států. Válečné konflikty v Iráku či Libyi jakoby nevadily.
Uvidíme, kdo bude důsledky cenového masakru snášet líp. Viceprezident ruského Lukoilu Leonid Fedun se nechal podle agentury Bloomberg slyšet, že OPEC chce udržovat nízké ceny ropy až do roku 2016. Předpokládá, že do té doby vyčistí trh od americké konkurence, a potom ceny zvedne. „Dopadne to stejně jako s bublinou dot.com, nejsilnější hráči zůstanou a slabí padnou.“
Trh zatím stabilizují dva zajišťovací mechanismy. Řada amerických producentů si pojistila prodejní ceny na úrovni 90 dolarů za barel. Avšak až tyto kontrakty vyprší, potíže se dostaví. Na ruské straně zase zareagoval kurz rublu a začal znovu oslabovat. Znamená to, že domácí náklady ruské těžby budou i při klesající ceně ropy na světových trzích pokryty, dělníkům se zaplatí stejně rublů jako dřív, jen o něco slabších. Rusko tak může poklesu ceny odolávat bez vnitřních otřesů, ale jeho dovozci by se měli pomalu chystat na nejhorší.
Makroekonomové varují před dalším inflačním impulzem. Nejsilněji zní toto fňukání z Japonska. Dovedu si však představit konstruktivnější přístup k tomu, že jeden z klíčových ekonomických vstupů je levnější. Ušetřené peníze by měly být intenzivně věnovány na snižování závislosti na jakékoliv ropě, ať ruské, arabské či americké.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz