Zbyněk Fiala: Strategické partnerství Číny a Ruska

13.12.2022 11:28 | Komentář

Delegace vedené předsedy vlád obou zemí jednaly 5. prosince tak jako každoročně už po 27. v řadě o rozvoji spolupráce, tentokrát formou videokonference.

Zbyněk Fiala: Strategické partnerství Číny a Ruska
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Česká média to nezaznamenala, ale na oficiálním webu ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky lze najít zajímavou zprávu o prohlubující se spolupráci s Ruskem. Popisuje videokonferenci z 5. prosince, která probíhala na čínské straně ve Velké síni lidu v Pekingu. Zúčastnili se jí čínský premiér Li Kche- čchiang a ruský premiér Michail Mišustin spolu s řadou dalších vedoucích vládních činitelů na obou stranách. Jak ze zprávy vyčteme, obě země spolupracují v rámci čínsko-ruského komplexního strategického partnerství koordinace.

Na předním místě zpráva uvádí, že přítomen byl místopředseda Státní rady a předseda Výboru pro čínsko-ruskou investiční spolupráci a Výboru pro čínsko-ruskou energetickou spolupráci na čínské straně Chan Čeng. Z toho lze usoudit, že předmětem jednání byla spolupráce na velkých investičních projektech v Číně, zejména infrastruktury pro vývoz ruských energetických surovin. Podorobněji o nich nejspíš hovořili v „pracovních zprávách“ činitelé s konkrétněji vymezenou odpovědností, kteří jsou ve zprávě také vyjmenováni. Nejznámější je někdejší ruský ministr energetiky a nynější místopředseda vlády Alexander Novak, který se nepochybně vyjadřoval k projektům z ropné a plynařské oblasti.

Z dalšího textu nelze vyčíst nic z nejrůznějších tvrzení západních médií o tom, že Čína začíná ztrácet o Rusko zájem. Číňané zdůrazňují pravý opak s odkazem na úspěšnou zářijovou schůzku prezidenta Si Ťin-pchinga s prezidentem Vladimirem Putinem. Přehlédnuta by neměla být poznámka čínského premiéra, že ekonomiky obou zemí se velmi dobře doplňují, stejně jako sdělení ruského premiéra, že „Rusko je připraveno spolupracovat s Čínou na řešení globálních výzev a na podpoře rozvoje multipolárního světa“.

Dejme prostor samotné zprávě čínského zamini:

Li Kche- čchiang uvedl, že Čína a Rusko jako největší sousedé a rozvíjející se trhy se těší tradičnímu přátelství a vždy rozvíjely bilaterální vztahy založené na principu nespojenectví, nekonfrontace a necílení na jakoukoli třetí stranu.

Úspěšná schůzka prezidenta Si Ťin-pchinga s prezidentem Vladimirem Putinem v září tohoto roku energicky posunula vpřed rozvoj bilaterálních vztahů.

Pravidelné setkání čínského premiéra a ruského premiéra je už 27 let každoroční institucionální rutinou a hraje pozitivní roli při plánování a rozvoji praktické spolupráce mezi Čínou a Ruskem v různých oblastech.

Čína je připravena udržovat výměny na vysoké úrovni s Ruskem, posílit výměny a spolupráci v různých oblastech, prohloubit čínsko-ruské komplexní strategické partnerství koordinace, dodržovat základní normy upravující mezinárodní vztahy, zajistit mír, stabilitu, rozvoj a prosperitu regionu a světa jako celku a přinést více výhod oběma národům.

Li Kche- čchiang a Mishustin si vyslechli pracovní zprávy Chan Čenga, vicepremiéra Státní rady, a předsedy čínsko-ruského výboru pro humanitní spolupráci na čínské straně Sun Čchun-lana, a místopředsedy Státní rady a předsedy Výboru pro pravidelná setkání mezi čínským premiérem a ruským premiérem a Mezivládní komise pro spolupráci severovýchodní Číny a Dálného východu a regionu Bajkal Rusko na čínské straně Chu Čchun-chua, stejně jako ruského odpovědného představitele příslušných mechanismů a prvního místopředsedy vlády Andreje Bělousova a místopředsedů vlády Taťány Golikovové, Alexandera Novaka, Jurije Trutněva a Dmitrije Černyšenka.

Li Kche-čchiang a Mišustin pozitivně komentovali efektivní a pragmatickou práci výborů obou stran v uplynulém roce.

Li Kche-čchiang poznamenal, že ekonomiky Číny a Ruska se velmi dobře doplňují, a vyjádřil naději, že obě strany plně využijí bilaterální mechanismy spolupráce, budou dále rozvíjet projekty spolupráce v klíčových oblastech a zvyšovat úroveň hospodářské a obchodní spolupráce. Obě strany by měly optimalizovat postupy celního odbavení v přístavech a udržovat průmyslové a dodavatelské řetězce stabilní a nepřerušené. Je třeba usilovat o prohloubení mezilidských výměn a výměn na nižší než celostátní úrovni a upevnit základy veřejné podpory přátelství mezi oběma zeměmi.

Mišustin uvedl, že komplexní strategické partnerství koordinace mezi Ruskem a Čínou si udrželo dobrou dynamiku rozvoje i za současné složité mezinárodní situace. Bilaterální spolupráce v různých oblastech pokračovala. Rusko je ochotno spolupracovat s Čínou na plné realizaci mechanismu pravidelných setkání mezi ruským premiérem a čínským premiérem, posílit spolupráci v klíčových oblastech, jako je ekonomika a obchod, prohloubit mezilidské a kulturní výměny, zlepšit a zkvalitnit bilaterální spolupráci a upevnit přátelství a dobré sousedské vztahy mezi Ruskem a Čínou. Rusko je připraveno spolupracovat s Čínou na řešení globálních výzev a na podpoře rozvoje multipolárního světa.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…