Zbyněk Fiala: Za co, pane premiére?

14.07.2013 15:14 | Zprávy

Na premiéru Jiřím Rusnokovi je vidět, že je z líhně makroekonomů ČMKOS, kde kdysi působil s Martinem Fassmannem a Jaroslavem Ungermannem. Jeho představy o tom, co se dá udělat pro oživení, jsou vesměs praktické. Zapomeňte na velké stavby a pyramidy typu kanál Dunaj – Odra – Labe nebo Temelín, kde by se stejně (i kdyby to mělo smysl) řadu let pracovalo leda na rýsovacím stole. Jděme po tom, co se dá udělat rychle a může o tom rozhodnout vláda.

Zbyněk Fiala: Za co, pane premiére?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Rychle se dá čerpat ze státních fondů na zateplování, na výstavbu sociálních bytů. Rychlé peníze se dají získat nějakými rozpočtovými přesuny, třeba z rezerv ukrytých v kapitole všeobecná pokladní správa, z různých speciálních fondů životního prostředí, bydlení, dopravní infrastruktury, nebo z bohatých státních podniků. 

Rychle se také musí vstoupit do jednání o příští finanční perspektivě EU a oživit čerpání stávajících evropských přídělů, třeba tím, že se peníze přesunou na připravené projekty v zásobě, na které se zatím nedostalo. Jenže tady už to moc bez parlamentu nejde. Brusel přestává tolerovat vládu bez funkčního zákona o státní službě, protože to je ten pravý základ korupce a zlodějny, která ovládla české veřejné finance. Do chlívku už hrnout nebude. Rychle jsou proto potřeba i předčasné volby. Potřebujeme jasnou sněmovní většinu, která dokáže nápravu prosadit a odpoutá nás od úchylné protibruselské dogmatiky Václava Klause, se kterou se Petr Nečas tak úslužně smiřoval.  

Ale ani ty rychlé prachy možná nepůjdou do Zelené úsporám, byť spousta ekonomů doloží, jak výhodná by to byla investice. Připomínám, že před rokem Svaz měst a obcí, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Svaz českých a moravských bytových družstev a Hnutí DUHA společně napsaly klíčovým členům vlády dopis s doporučením vložit výnosy z aukcí povolenek do programu, který naváže na úspěch Zelené úsporám. Volali po pomoci domácnostem, městům, obcím i krajům s důkladnou energetickou renovací budov: zateplením, výměnou oken či vybavením domů moderními zdroji tepla: kotly na biomasu, solárními kolektory na střechách a podobně.  Argumentovali, že je to lepší než šílené škrty:

„Studie, kterou v březnu prezentoval ekonom Miroslav Zámečník, člen NERV, potvrzuje, že alokace výnosů z aukcí povolenek na opatření k vylepšení energetické efektivnosti budov znamená pro českou ekonomiku větší přínos než jejich použití ke snižování deficitu státního rozpočtu. Velká část peněz se státu opět vrátí v daních a menších nákladech veřejných rozpočtů.“

Myšlenka se prosadila, ministrem životního prostředí se teď stal Tomáš Podivínský, který měl předtím tento program na starosti jako náměstek, ale otazník visí nad zdroji. Například peníze z evropských zdrojů mohou jít i opačným směrem, budeme je vracet. Zatím jsme museli zaplatit ze svého 12 miliard z programů pro dopravu a životní prostředí. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ekonomika , Fiala , recese , Vaševěc.cz , Rusnokova vláda

autor: vasevec.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.