Zbyněk Fiala: Záhada pracovních míst

24.04.2014 15:09 | Zprávy

Hledání léku na nezaměstnanost není tak přímočaré, aby vystačilo s hospodářským růstem a zvyšováním konkurenceschopnosti. Mezinárodní statistiky naznačují, že je to jako s kořalkou, z léku se může stát bolehlav - stejnou cestou můžeme o pracovní místa přijít. Ani řinčení zbraněmi nemusí být tak nadějné, jak se někomu zdá. Co s tím? Německý příklad?

Zbyněk Fiala: Záhada pracovních míst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Po odeznění finanční a hospodářské krize došlo na sčítání pracovních míst. Podle statistik OECD pro období mezi léty 2007 (kdy vrcholila konjunktura) a 2012 je jasným vítězem Německo, kde podíl zaměstnaných ve věkové skupině 25 – 64 posílil o 4 procentní body na 88,1 procenta. Dá se to vysvětlit rychlým hospodářským růstem zejména v letech 2010 a 2011 (4,0 a 3,3 procenta reálného růstu HDP podle Eurostatu).

Vyšší podíl zaměstnaných v této věkové kategorii má jen Japonsko, které zmíněný podíl zvýšilo o další procentní bod na 91,9 procenta, přestože mezitím zaznamenalo druhou vlnu hospodářského poklesu (v roce 2011 o 0,5 procenta HDP). Stabilní svižná růstová tempa po celé čtyři roky – nejvyšší v OECD v posledních dvou letech – mají Spojené státy, ale tam to místa nepřineslo. Podíl zaměstnaných ve zmíněné klíčové věkové kategorii dokonce poklesl o výrazná 4 procenta. Stejným tempem místa ubývala v eurozóně po odhlédnutí od Německa, tedy v regionu s řadou hospodářsky extrémně chorých členů.

http://www.oecd.org/els/emp/keyemploymentstatistics.htm

Vidíme tedy přírůstek pracovních míst s růstem i bez růstu, stejně jako pokles pracovních míst s růstem i bez růstu. Čísla tak naznačují, že souvislost mezi uvedenými veličinami je malá. S případným upřesněním, že statisticky vykazovaný hospodářský růst jako přírůstek reálného HDP se sice dobře vyjímá na titulních stránkách novin, ale to je asi tak všechno, k čemu je dobrý.

Na příkladu ČR lze snadno ukázat, že ani pojmy jako je konkurenceschopnost, příliš nevypovídají o tom, zda je možno najít obživu na pracovním trhu a jak dlouho vydrží. Nedávno jsem to dokládal tím, že jsem porovnal růst exportních příjmů mezi únorem 2008 a únorem 2014, který dosahoval v běžných cenách 30 procent, a rozdíl v počtu pracovních míst v automobilovém průmyslu za stejné období, kde tento export převážně vznikal. Výsledkem je nula, případně nějaká ta desetinná čísla pod lupou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …