Zdeněk Jemelík: Advokátka Marvanová na válečné stezce

29.01.2012 12:33 | Zprávy

Advokátka Hana Marvanová byla vždy tvrdou bojovnicí za své názory. Protiprávní režim ji za jejich neohroženou obranu odměnil podmíněným trestem odnětí svobody.

Zdeněk Jemelík: Advokátka Marvanová na válečné stezce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Pro neochotu dělat kompromisy nakonec odešla z politiky, ačkoli získání poslaneckého mandátu poměrně brzy po vstupu do Unie svobody bylo příslibem dalšího slibného vývoje její kariéry.

Patří k málu advokátů, kteří neváhají sáhnout k medializaci svých názorů na právní stránku kauzy i na chování orgánů činných v trestním řízení. Za zmínku stojí například její vystupování proti zastavení trestního stíhání bývalých manažerů Nomury v kauze „České pivo“ státním zástupcem VSZ Ladislavem Letkem, dnes kárně stíhaným. Nedávno kvůli svému mediálnímu vystupování čelila návrhu místopředsedy Městského soudu v Praze Jaromíra Jirsy na kárnou žalobu v České advokátní komoře. Návrh byl ale neúspěšný, neboť advokátní komora rozhodla, že advokát má právo veřejně polemizovat se soudem. Vzápětí se pustila do útoku na předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka zpochybněním je způsobilosti stát se soudcem Ústavního soudu ČR. Dostala se tím do rozporu s míněním spolku Šalamoun, který naopak kandidaturu Jana Sváčka podporuje.

Jejím nejčerstvějším vstupem na mediální scénu jsou projevy rozhořčení nad rozhodnutím soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 o vyhovění žádosti ods. Petra Smetky o podmíněné propuštění po odpykání části trestu. Jméno soudkyně není v tuto chvíli známo.

Jejímu rozhořčení se nedivím. Ze zdrojů, jež z pochopitelných důvodů nestojí o zveřejnění, bylo již dosti dlouho známo, že vynálezce podvodu H-Systému se před spoluvězni holedbal, že to má tentokrát u Obvodního soudu pro Prahu 4 dobře zařízené a určitě se cestou tohoto řízení dostane na svobodu.

Předpokládalo se, že se zmýlí, protože soudci jsou čestní a neúplatní a držíce se zákona, nemohou jeho žádosti vyhovět. V případě odsouzeného, kterému soud uložil povinnost náhrady škody, se má zkoumat, jak se k ní postavil, a co na jeho případné propuštění říkají poškození. V tomto případě je známo, že poškození dosud nedostali ani haléř. Naopak policie prověřuje podezření na pokus odsouzeného o skrytí či vyvedení majetku z jejich dosahu, z něhož mohli být aspoň částečně odškodněni. V této souvislosti mu obstavila nemovitý majetek a hotovost na účtu v celkové hodnotě téměř 300 milionů Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

14:30 Alena Maršálková: Proč mladí nekriticky inklinují k současné vládnoucí garnituře?

Protože sytý hladovému nevěří! A polistopadová generace nikdy nebyla hladová! Bohužel…