Zdeněk Jemelík: Advokátka Marvanová na válečné stezce

29.01.2012 12:33 | Zprávy

Advokátka Hana Marvanová byla vždy tvrdou bojovnicí za své názory. Protiprávní režim ji za jejich neohroženou obranu odměnil podmíněným trestem odnětí svobody.

Zdeněk Jemelík: Advokátka Marvanová na válečné stezce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Pro neochotu dělat kompromisy nakonec odešla z politiky, ačkoli získání poslaneckého mandátu poměrně brzy po vstupu do Unie svobody bylo příslibem dalšího slibného vývoje její kariéry.

Patří k málu advokátů, kteří neváhají sáhnout k medializaci svých názorů na právní stránku kauzy i na chování orgánů činných v trestním řízení. Za zmínku stojí například její vystupování proti zastavení trestního stíhání bývalých manažerů Nomury v kauze „České pivo“ státním zástupcem VSZ Ladislavem Letkem, dnes kárně stíhaným. Nedávno kvůli svému mediálnímu vystupování čelila návrhu místopředsedy Městského soudu v Praze Jaromíra Jirsy na kárnou žalobu v České advokátní komoře. Návrh byl ale neúspěšný, neboť advokátní komora rozhodla, že advokát má právo veřejně polemizovat se soudem. Vzápětí se pustila do útoku na předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka zpochybněním je způsobilosti stát se soudcem Ústavního soudu ČR. Dostala se tím do rozporu s míněním spolku Šalamoun, který naopak kandidaturu Jana Sváčka podporuje.

Jejím nejčerstvějším vstupem na mediální scénu jsou projevy rozhořčení nad rozhodnutím soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 o vyhovění žádosti ods. Petra Smetky o podmíněné propuštění po odpykání části trestu. Jméno soudkyně není v tuto chvíli známo.

Jejímu rozhořčení se nedivím. Ze zdrojů, jež z pochopitelných důvodů nestojí o zveřejnění, bylo již dosti dlouho známo, že vynálezce podvodu H-Systému se před spoluvězni holedbal, že to má tentokrát u Obvodního soudu pro Prahu 4 dobře zařízené a určitě se cestou tohoto řízení dostane na svobodu.

Předpokládalo se, že se zmýlí, protože soudci jsou čestní a neúplatní a držíce se zákona, nemohou jeho žádosti vyhovět. V případě odsouzeného, kterému soud uložil povinnost náhrady škody, se má zkoumat, jak se k ní postavil, a co na jeho případné propuštění říkají poškození. V tomto případě je známo, že poškození dosud nedostali ani haléř. Naopak policie prověřuje podezření na pokus odsouzeného o skrytí či vyvedení majetku z jejich dosahu, z něhož mohli být aspoň částečně odškodněni. V této souvislosti mu obstavila nemovitý majetek a hotovost na účtu v celkové hodnotě téměř 300 milionů Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla