Zdeněk Jemelík: Beztrestnost zločinců zajištěna

04.11.2024 11:24 | Komentář

Náš právní řád nezaručuje obětem trestného činu zadostiučinění v podobě trestního postihu původců jejich trápení. V poslední době jsem od podpory obhajoby nespravedlivě stíhaných plynule přešel k pomoci poškozeným při jejich pokusech o vyvolání trestního stíhání pachatelů bezpráví, jež vytrpěli. Vesměs jsem narazil na nechuť orgánů, činných v trestním řízení, vyjít vstříc touhám poškozených, jimž pachatelé zasáhli do životů velmi bolestivým způsobem.

Zdeněk Jemelík: Beztrestnost zločinců zajištěna
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Zvlášť smutný je případ, který skončil neúspěchem v těchto dnech. Kdysi mě významný advokát seznámil s obžalovanými podnikateli, bratry L.a J.L., a doporučil mi, abych se jim věnoval. Hlavní líčení již bylo v běhu. Po jejich obsáhlém vysvětlení a po nastudování obžaloby a protokolů z proběhnuvších soudních jednání jsem nabyl dojmu, že celý proces je divný, a rozhodl jsem se jej sledovat v soudní síni. Nestačil jsem se pak divit, když jsem poslouchal výpověď výmluvného svědka, recidivisty R.Š., původně spoluobžalovaného v tomto procesu. V době zahájení hlavního líčení se nacházel ve vězení v Německu. Soudkyně I.Š. vyloučila hned na začátku hlavního líčení jeho věc do samostatného řízení, v němž jeho trestní stíhání zastavila pro neúčelnost. A umožnila tím jeho používání jako významného svědka na straně obžaloby. Jeho výpovědi naslouchala se zjevným potěšením, a když urážel obžalované bratry L., povzbudivě se usmívala.

Dověděl jsem se pak, že R.Š. si krátce před zahájením procesu vysloužil dva tresty odnětí svobody, každý na 7,5 roku, a to jeden v Německu za obchod s drogami, druhý v České republice za brutální vydírání výše zmíněných obžalovaných bratrů. Určitě jim za odsouzení nebyl vděčný a jeho svědectví vypadala podle toho. Škodil, jak se dalo. Bez jeho tvrzení by soud neměl důkazy ke klíčovým bodům obžaloby.

V průběhu hlavního líčení jsem se pak dověděl, jak proběhlo vydírání bratrů L. Recidivista R.Š. je v lednu roku 2013 nechal pod nějakou záminkou vlákat do jakéhosi penzionu, kde je napadli čtyři ozbrojenci. Přepadené svázali a pohodili na postele. Ráno se pak dostavil R.Š. a vysvětlil jim, že za chvíli přijdou „pánové v oblecích“, kteří jim předloží k podpisu listiny, jimiž v jeho prospěch převedou značnou část svého bohatství. Když podepíší, bude na ně hodný a propustí je neporušené domů. Nepodepíší-li, povede se jim špatně. A samozřejmě si v případě propuštění nesmí dovolit jít na policii, protože tam má kamarády, takže by se o jejich návštěvě ihned dověděl a potrestal by nejen je, ale i jejich děti a další členy rodiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…