Zdeněk Jemelík: Kauza Zadeh - Nová obžaloba (2. část)

25.11.2017 9:04 | Zprávy

U Městského soudu v Brně pokračovalo projednávání obžaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci proti Shahramu Abdullahu Zadehovi a spoluobžalovaným kvůli nekalostem, jichž se měli dopouštět jako členové domnělé organizované zločinecké skupiny, kterou měl z vazby založit pan obžalovaný.

Zdeněk Jemelík: Kauza Zadeh - Nová obžaloba (2. část)
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Ve dnech 20.-22. listopadu 2017 pokračovalo u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka projednávání obžaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci proti Shahramu Abdullahu Zadehovi (dále jen SAZ) a spoluobžalovaným kvůli nekalostem, jichž se měli dopouštět jako členové domnělé organizované zločinecké skupiny,  kterou měl z vazby založit pan obžalovaný. Pro přehlednost připomenu osoby a jejich úlohy v událostech, jejichž zkoumáním se bude na základě obžaloby zabývat tento soud.

Hlavní osobou je výše zmíněný SAZ, který měl z vazební věznice ustavit zločineckou skupinu z účastníků na svobodě, která měla obstarat svědectví pro „velkou“ kauzu ve  prospěch SAZ a zprostředkovaně ve prospěch i obžalovaných manažerů společností P.P.S. GmbH a Ecoll Invest a.s. Jejím výkonem bylo i podání trestních oznámení na policisty, kteří vyšetřovali „velkou“ kauzu. SAZ ovšem většinu účastníků vůbec neznal. S některými přišel  do styku až po propuštění z vazby, s většinou až v nové vazbě.

Žalované jednání lze z větší části kvalifikovat jako přípravu ovlivňování svědků, která ale není trestná. Dozorový státní zástupce si musel vymyslet zločineckou skupinu, aby vůbec mohl zahájit trestní stíhání  a pokračovat až k podání obžaloby. O úrovni jeho přístupu k vyšetřování svědčí skutečnost, že byl potrestán písemnou výtkou za odposlechy rozhovorů obhájců se SAZ, čelí kárné žalobě za překročení lhůty koluzní vazby a další nehoráznosti mu odpustili ochránci, převlečení za kárné žalobce. Zločinecká skupina asi skutečně vznikla, ale ne z vůle SAZ a nejednala v jeho prospěch, nýbrž opačně. Působili v ní  nejméně dva spolupracovníci policie, kteří SAZ přímo škodili, a peníze, které u něj vydělali, odevzdávali policii.

Důležitou osobou, která stojí mimo uskupení, ale všichni se vůči ní vymezují, je Petr Pfeifer, významný manažer a spolumajitel společnosti P.P.S. GmbH. Na počátku vyšetřování byl hlavním podezřelým ve „velké“ kauze, později se stal korunním svědkem obžaloby proti SAZ, jímž ho státní zástupce z neznámých důvodů náhle nahradil.

Spoluobžalovaný Martin Veselý a svědci Martin Valentovič a Jan Doležal se v nedávné minulosti podíleli na obchodech Petra Pfeifera. Znají se  s ním i mezi sebou mnoho let, jsou kamarádi. Všichni tři dodali písemná svědecká  prohlášení ve prospěch SAZ, popř. v neprospěch Petra Pfeifera. Martin Valentovič a Jan Doležal mimo to podali trestní oznámení na policisty. Všichni tři získali od SAZ vysokou finanční odměnu. Martin Valentovič a Jan Doležal ale spolupracovali s policií, které dokonce odevzdali „zaslouženě vydělané“ peníze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

justice , Jemelík , Zadeh

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.