Zdeněk Koudelka: Hanobení hlavy státu

17.11.2016 18:21

Hanobení hlavy státu u nás bylo trestné od pradávna až do roku 1997. Některé státy chrání hlavu státu i před slovními útoky jakožto symbol státu. Útok na hlavu státu je vnímán jako útok na stát. Proto je cílem protistátních skupin atentát na hlavu státu.

Zdeněk Koudelka: Hanobení hlavy státu
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce
reklama

Původně bylo trestné i hanobení vlády, Parlamentu a Ústavního soudu. Prezident republiky Václav Havel roku 1993 navrhl zrušit hanobení vlády, Parlamentu a Ústavního soudu pro neústavnost, čemuž Ústavní soud 12. 4. 1994 vyhověl. Ovšem hned následující paragraf trestního zákona trestající hanobení prezidenta Václavu Havlu nevadil. Zrušil jej až Parlament v roce 1997.

Například trestnost hanobení prezidenta stanoví německý trestní zákoník v rámci skutkové podstaty hanobení spolkového prezidenta.  Odnětím svobody na 3 měsíce až 5 let může být potrestán ten, kdo veřejně hanobí spolkového prezidenta na veřejném shromáždění, rozšiřováním tiskovin nebo jinými médii.

Prezident republiky je dnes chráněn jako státní orgán a úřední osoba. Trestné je užití násilí vůči prezidentu republiky, ale i vyhrožování s úmyslem působit na výkon jeho pravomocí. Vyhrožování může být spácháno i slovně (verbálně). Takto jsou chráněny všechny orgány veřejné moci a úřední osoby. Prezident je chráněn stejně jako každý starosta či policista. Za vyhrožování lze uložit trest až tři roky odnětí svobody nebo dokonce pět let, je-li spácháno se zbraní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Co nám dluží ministryně Maláčová

16:43 Rudolf Mládek: Co nám dluží ministryně Maláčová

Je nesporné, že současné nouzové opatření se dotkne řady občanů, kteří v této době budou mít snížené…