„Jako by se příroda rozhodla ujistit Donalda Trumpa, že to s oteplováním myslí vážně, respektive že kvůli lidské aktivitě nemá na výběr“, píše Hoffman doslova a pokračuje: „Asociace malých ostrovních států, pro které už změna klimatu není hrozbou, nýbrž skutečností, považuje nynější hurikány za výmluvný argument, že je na čase, aby bohaté státy způsobující klimatické změny platily ztráty a škody těm, kteří přírodě nic neprovedli. Americký prezident je nicméně nadále rozhodnut se společného boje proti oteplování neúčastnit, neboť odmítá prodělat na tom, v co nevěří.“
To je odvážné tvrzení. Není to spíš tak , že tyto ostrovy pochopitelně alarmují, aby vytřískaly nějakou mezinárodní pomoc. Poslouží jim i aktuálně vzedmutá hladina třeba z vichřice.
Jak by asi pan Hoffman odpověděl na otázku, proč je tolik starověkých přístavů hluboko pod mořem, zatímco mnoho jiných hluboko ve vnitrozemí daleko od současného mořského břehu. Možná by si měl zjistit, že hladina moří kolísá periodicky. A také to, že drtivá většina případů zdánlivého zvýšení hladiny na některých místech světa vůbec nesouvisí s hladinou moře ale s poklesem (nebo naopak stoupáním) pevniny v důsledku tektonických pohybů.
Panu Hoffmanovi zjevně chybí elementární znalosti o vývoji planety Země. Jinak by věděl, že v jednotlivých vývojových obdobích probíhaly jevy jako cykly ledových dob, kdy se periodicky rozšiřovaly a mizely pevninské ledovce, docházelo k ochlazování a oteplování globálního klimatu, výrazně se měnil režim mořských proudů, posouvaly se kontinenty atd.
Ke změnám klimatu docházelo, dochází a docházet bude. Bude se ochlazovat a zase oteplovat, budou bouřky, vichřice a hurikány, bude pršet, sněžit, mrznout, budou povodně, bude sucho. I kdyby se všichni lidé na světě stavěli na hlavu. Včetně Ivana Hoffmana.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV