Zdeněk Lanz: Překvapivě nepřekvapivé zjištění. Stát zaplatil za vepřín v Letech přemrštěnou cenu

18.07.2023 10:46 | Komentář
autor: PV

„Případ“ odkupu vepřína v Letech státem rozvířil svého času hladinu veřejného mínění. Kdysi totiž na jeho místě stával Tábor Lety (podle Wikipedie založen v srpnu 1940 jako kárný pracovní tábor, v březnu 1942 transformován na tzv. sběrný tábor a v srpnu 1942 přejmenován na tzv. Cikánský tábor Lety I). Smyslem odkupu mělo být jeho zbourání a na uvolněném místě vybudování nového památníku.

Zdeněk Lanz: Překvapivě nepřekvapivé zjištění. Stát zaplatil za vepřín v Letech přemrštěnou cenu
Foto: České televize
Popisek: vepřín v Letech

Odkup vepřína vláda schválila v srpnu 2017 (pro odkup nehlasoval snad jen tehdejší ministr financí Ivan Pilný). Schválila ho i přesto, že v roce 2010 stát investoval téměř deset milionů korun do úpravy nedalekého pietního místa na místě někdejšího táborového hřbitova. Schválila ho i přesto, že podle stanoviska tehdejšího sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, byl památník romského holocaustu v Letech u Písku dostatečně pietně ošetřen a není třeba na tomto místě dělat další úpravy.

O smysluplnosti této transakce pochybovali i další lidé, včetně mě. Proto jsem místo samé v roce 2017 osobně navštívil a s klidným svědomím jsem konstatoval, že Pietní místo Lety je vkusně a citlivě upraveno a není potřeba provádět  žádné další zásahy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Miloš Vystrčil byl položen dotaz

Žaloba

Jaký účel by přesně měla ta žaloba na premiéra a Macinku? I kdyby vám dal soud za pravdu, tak to přeci nepovede k jejich odvolání nebo je nedonutí sliby splnit. Nebo ano? A podáte ji? Verča

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Polovinu inflace tvoří nájemné

15:44 Petr Dufek: Polovinu inflace tvoří nájemné

Lednová inflace nepřekvapila, protože to hlavní už naznačil předběžný odhad statistického úřadu. Pod…