Zdeněk Lanz: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

25.07.2021 7:37 | Komentář

Není divu, že mnichovské exposé bývalého ministra kultury Daniela Hermana (17. července 2021) vyvolalo vedle kladných především řadu velmi negativních reakcí. Spíš než to, že obdržel nejvyšší vyznamenání sudetských Němců, stojí za pozornost právě Hermanův následný děkovný projev.

Zdeněk Lanz: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman

Zde je jedna podstatná pasáž: "Staleté soužití Čechů a Němců, křesťanů a židů v českých zemích se před 70 lety zdálo trvale zničené. Nacionální socialismus, dvě světové války, nacistické zločiny s nepochopitelným holocaustem a následnou mstou vítězů, která vyústila ve vyhnání německých krajanů, a pak 40 let komunistického režimu naše soužití hluboce poškodily.“

Herman ve svém ultrakrátkém historickém exkurzu vedle sebe seřadil události zcela nesouměřitelné jako housky na krámě, některé si pak jednoduše vymyslel. Zkusme se na uvedenou pasáž Hermanova projevu podívat trochu podrobněji.

Nacionální socialismus nepřilétl do Německa jako nějaký nový virus odkudsi z dálek, ale vznikl tam, přímo v Německu. A to s podporou značné části obyvatel. V březnových volbách 1933 získala NSDAP 44 % hlasů, což jí o třináct let později, v roce 1946, v našich prvních poválečných a na dlouhou dobu posledních svobodných volbách, mohli závidět i českoslovenští komunisté.

Ještě více pozornosti si zaslouží další část pasáže: „…, nacistické zločiny s nepochopitelným holocaustem a následnou mstou vítězů, která vyústila ve vyhnání německých krajanů…“ V ní bývalý ministr kultury již překročil všechny historicky doložené meze.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18365 lidí

Vzhledem k Hermanovu vzdělání se lze jen těžko domnívat, že by měl tak zásadní historické nedostatky. Je také nepravděpodobné, že by si nepřečetl Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji ze dne 21. ledna 1997. Odstavec IV této deklarace zní: Obě strany se shodují v tom, že spáchané křivdy náležejí minulosti, a že tudíž zaměří své vztahy do budoucnosti. Právě proto, že si zůstávají vědomy tragických kapitol svých dějin, jsou rozhodnuty nadále dávat při utváření svých vztahů přednost dorozumění a vzájemné shodě, přičemž každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor. Obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami, pocházejícími z minulosti." Ano, tak by to mělo být!

Pokud svým překrucováním dějin Herman nesleduje nějaký vlastní zájem, je možné, že naši historii ve vztahu k Německu vidí opravdu tak, jak říká. V každém případě ale svými prohlášeními, dle mého názoru, poškozuje zájmy České republiky. A ta by to neměla tolerovat.

V posledních dnech a týdnech se někteří naši senátoři nesmyslně, ale vážně zabývali snahou zbavit prezidenta republiky funkce pro neschopnost vykonávat tento úřad. Aby si tito pánové svůj nemalý plat vůbec zasloužili, dovolil bych si jim doporučit, aby se zabývali něčím podstatným. Třeba právě výroky exministra Hermana v sobotu 17. července v Mnichově.

A také máme nového nejvyššího státního zástupce. Možná by to pro něj mohla být dobrá příležitost ukázat jím samým deklarované vystupování ve veřejném zájmu a nestrannost hned zkraje funkčního období.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Starý známý zápach

21:21 Milan Knížák: Starý známý zápach

Naše dobrá známá jela v tramvaji číslo 12, kde bylo hejno předškolních dětí. Oknem spatřily ukrajin…