Zdeněk Smejkal: Miroslav Grebeníček versus Jan Palach

01.07.2013 11:27 | Zprávy

V uplynulých týdnech projednávala Poslanecká sněmovna České republiky návrh zákona, abychom 16. leden, den, kdy se upálil Jan Palach, uctívali jako státní svátek pro utrvalení jeho památky a postoje v krizovém údobí po srpnu 1968.

Zdeněk Smejkal: Miroslav Grebeníček versus Jan Palach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček v poslanecké lavici

V rámci jednání vystoupil i Miroslav Grebeníček, bývalý předseda Komunistické strany Čech a Moravy a nynější poslanec za tuto stranu, a dovolávaje se "historické paměti" a náležitých "historických souvislostí let 1968 – 1969" prohlásil, že "Jan Palach se  nezapálil na protest proti KSČ" a že "jeho sympatie patřily především reformním komunistům". Grebeníčkovo prohlášení vyvolalo bouřlivou protestní odezvu. Nechyběly však ani hlasy, že ač byl Palach hluboce nábožensky založený (Husitská církev), zaujatě studoval i marxismus. Pokusím se blíže objasnit, jak Grebeníčkův projev, tak i onen Palachův nazorový protiklad.

Grebeníček pravdivě vyzvedl, že reformní komunisté měli koncem šedesátých let širokou podporu společnosti včetně vysokoškolských studentů. “Atmosféra nadšení, hrdost na vlastní zemi a podpora vedení státu byla tenkrát až neuvěřitelná". Jmenoval pak A. Dubčeka, O. Černíka, J. Smrkovského, F. Riegla a jiné, kteří se se svou otevřenou svobodomyslností "stávali doslova idoly jara roku 1968". Je zajímavé sledovat, jak se Grebeníček tváří, jako by on a dnešní komunisté byli odedávna zajedno s reformními komunisty šedesátých let. Historická paměť nám však napovídá, že to byli právě nesmiřitelní odpůrci těchto reformátorů, kdo po intervenci v srpnu 1968 zůstali straně "věrni" a provedli v ní nejdůraznější čistku v její historii, čistku, která totálně zdecimovala nejen reformisty, ale i  jejich sympatizanty, a to do všech ničivých důsledků. Křivdy tenkrát spáchané dodnes odčiněny nebyly. A jestliže Grebeníček připomíná výsledek sociologického průzkumu z června 1968, kdy se 89 % respondentů vyslovilo pro socialismus a jen 5 % pro kapitalismus,  signalizuje mi moje pamět,  že se těch 89 % vyslovilo pro socialismus s lidskou tváří a nikoli pro jeho hrubě zdeformovanou podobu ve vydání stalinském a gottwaldovském až husákovském. A tato podoba všelijak kamuflována se stala i dědickým údělem Grebeníčka a dnešní KSČM. (Agnieszka Hollandová, režisérka záslužného filmu Hořící keř o Janu Palachovi, která studovala na pražské FAMU a prožila Pražské jaro i jeho mocenskou likvidaci, případně poukázala na historickou anomálii, že KSČM dodnes existuje, ba má dokonce zastoupení v parlamentu: Představte si, že by v Německu dodnes existovala hitlerovská NSDAP).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Grebeníček , KSČM , Palach , Smejkal

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…