Zdeněk Velíšek: Džihád ve Francii?

09.01.2015 18:10 | Zprávy

Nezůstalo u jednoho atentátu. A právě tenhle fakt rozptyluje naději, že akt bestiálního terorismu v redakci Charlie Hebdo byl pouze pomstou za karikatury proroka Mohameda, a že tedy jde o akt právě tak ojedinělý, jako byl před téměř třemi lety útok na židovskou školu v Toulouse na jihu Francie.

Zdeněk Velíšek: Džihád ve Francii?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé k uctění památky zavražděných karikaturistů z týdeníku Charlie Hebdo. Je suis Charlie!

Ten byl spáchán jednotlivcem bez spojení s kteroukoli z teroristických centrál. Dnes visí ve Francii ve vzduchu otázka, zda se nezačíná naplňovat výzva pohlavárů hnutí Islámský stát adresovaná jejich přívržencům: Zabíjejte občany západních zemí všude, kde je to možné. Tato slova zazněla už v září loňského roku, tuším, že přímo z úst lídra hnutí IS Bagdádího. 

Včerejšek a dnešní ráno připomněly tuto hrozbu francouzským politikům velmi brutálně. Nebezpečí, které by hrozilo nejen Francii, kdyby se našli nebo kdyby do Evropy přišli vykonavatelé této výzvy, by nespočívalo jen v ohrožení či ztrátě dalších desítek či stovek životů, obětí potenciálních atentátů.

Mnohem větší nebezpečí představuje pro Francii a další evropské státy možnost, že už pouhý strach ze zločinů islamismu vyvolá nesnesitelné napětí a pak třeba i nezvládnutelnou konfrontaci mezi většinovým obyvatelstvem a muslimskými komunitami.

V mnoha někdejších koloniálních metropolích jde o milionové menšiny, jen částečně integrované do společnosti. Částečně a nedostatečně. Přesto ve svém celku zůstávala přistěhovalecká komunita zatím v klidu; masově nikdy nereagovala na podněty džihádistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Český rozhlas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Hezky napsané

Celý váš komentář ke státnímu svátku se mi líbil. Na konci píšete, že 28. říjen není jen datum. Je to připomínka, že když táhneme za jeden provaz, dokážeme všechno. Nemyslíte, že to je ale něco, co vy politici vůbec neděláte? Že se nejste schopni ani v dost zásadních věcech oprostit od vaší stranick...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Opravdu nepotřebujeme snížit ceny elektrické energie?

15:57 Jiří Paroubek: Opravdu nepotřebujeme snížit ceny elektrické energie?

To si alespoň myslí předseda Národní rozpočtové rady vlády M. Hampl. Prý jsou ceny elektrické energi…