Zdeněk Velíšek: Nepředvídané okolnosti a souvislosti řecké krize

19. 2. 2015 12:46

Nejen politici, ale asi už my všichni v Evropské unii pociťujeme starost o klid a mír aspoň v našem společném prostoru.

Zdeněk Velíšek: Nepředvídané okolnosti a souvislosti řecké krize
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Neměli bychom tedy přehlédnout, že vyostřování přirozených a patrně teď nepřekonatelných antagonismů mezi Evropskou unií a Ruskem a přetrvávání antagonismů sice překonatelných, ale přesto narůstajících mezi vyjednavači Evropské unie a novou řeckou vládou – že tyto dvě paralelní situace – nemusí zůstat bez vzájemné souvislosti.

Naopak, mohou se zkombinovat a vytvořit pro Evropskou unii těžko zvládnutelné dilema.

Bude chyba, když evropským lídrům dojde teprve potom, že ekonomické škody vznikající Evropské unii z neslučitelnosti jejích a řeckých stanovisek k problému řeckého dluhu nebudou patrně ty nejhorší. Horší mohou být ty politické.

Řecká vláda je v EU první, ve které se spojily radikální strany z obou konců politického spektra. Jinde v Evropě čekají na svou příležitost strany podobného ražení.

Protahování sporu s Řeckem samo o sobě připravuje Evropskou unii o sílu a stmelenost, kterou bezpodmínečně potřebuje pro svůj současný politický střet s Ruskem.

Tsiprasova vláda do tohoto střetu může zasáhnout i jinak než tím, že její postoje ve věci řeckého dluhu budou oslabovat váhu Unie v ringu, v kterém čelí Rusku. Řecko má i v tomto zápase slovo, jako každý jiný členský stát Unie.

Už rozhodování o tom, co dál se sankcemi proti Rusku, které proběhlo minulý týden na summitu Unie, dalo Alexisu Tsiprasovi příležitost ztotožnit se s postojem Unie, nebo vyslovit vlastní odlišné stanovisko.

Tsipras mohl na summitu oznámit Evropě případný negativní postoj Řecka k celé záležitosti sankcí proti Rusku, ale neudělal to. Fakt, že napoprvé nenarušil jednomyslnost osmadvacítky, je nadějnou okolností, kterou nelze pominout.

Ale že se jeho vláda může zachovat i jinak, naznačila už o dva dny dřív návštěva nového řeckého ministra zahraničí v Moskvě. Dostal tam od Sergjeje Lavrova ujištění, že Rusko zváží finanční pomoc Řecku, požádá-li o ni. A Lavrov významně dodal, že možnosti Ruska jsou bohužel momentálně omezené právě sankcemi.

V evropském tisku převládá mínění, že nepřijme-li řecká vláda evropské návrhy na řešení dluhu a pokračování pomoci, Řecko brzy zbankrotuje. S ruskou, případně čínskou pomocí se tomu může vyhnout.

A i kdyby o tu pomoc Alexis Tsipras teď Moskvu nepožádal, stejně bude asi chtít dál pěstovat tradičně dobré vztahy Řecka s Ruskem. Mohou jeho vládě v budoucnu pomáhat při prosazování jejích specifických názorů na směřování evropské politiky.

A nejenom JEJÍCH názorů. V evropském politickém spektru je dost radikálních proudů, jak na levici, tak na pravici, které budou ochotné se s ní spojit. To jsou okolnosti, které nelze při jednání o řeckém dluhu pouštět ze zřetele. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Maso zdražuje nejvýrazněji za posledních více než deset let

9:27 Lukáš Kovanda: Maso zdražuje nejvýrazněji za posledních více než deset let

Komentář k celosvětovému zdražování masa, který je nejvýraznější za posledních více než deset let