Babák (VV): Snahu o snížení daně na naftu nevzdáme

21.07.2012 16:46 | Zprávy

Argumenty, kterými vláda odmítla poslanecký návrh VV na snížení spotřební daně z motorové nafty, ukazují, že nemá skutečnou vůli podpořit konkurenceschopnost českých provozovatelů nákladní dopravy, říká Michal Babák.

Babák (VV): Snahu o snížení daně na naftu nevzdáme
Foto: MB
Popisek: Poslanec Michal Babák

Poslanci Věcí veřejných navrhli novelou snížit DPH na motorovou naftu, což by mohlo ve výsledku snížit její cenu, která je ve srovnání s okolními zeměmi výrazně vyšší. „Naším cílem bylo, aby stoupla u mezinárodní kamionové přepravy poptávka po čerpání nafty u nás.Podpořilo to by to nejen české nákladní dopravce, ale vydělal by na tom i stát, protože by mu do rozpočtu i při snížené sazbě daně z vyšší spotřeby přiteklo mnohem víc peněz. Což ostatně ukazuje i praxe v okolních zemích,“ vysvětluje poslanec VV Michal Babák.

Vláda však k tomuto návrhu vystavila  odmítavé stanovisko. „Vláda argumentuje technickými  nedostatky našeho návrhu, ale to považujeme za pouhé výmluvy, protože jsme připraveni je v rámci legislativního procesu ve sněmovně odstranit. Jestliže nám vláda vytýká, že pracujeme s nepřesnými čísly, nezbývá než konstatovat, že ona sama pro jistotu nepracuje se žádnými. A pokud nám vytýká, že náš návrh nerespektuje letité mezinárodní smlouvy, je třeba připomenout, že je dávno nedodržují ani okolní země,“ dodává Michal Babák. „Jde nám o princip, proto rozhodně na tuto aktivitu nerezignujeme a jsme připraveni ke změnám, pokud povedou ke změně k lepšímu,“ uzavírá Michal Babák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

15:01 Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…