Boháček (KSČM): České lesnictví a očekávané globální klimatické změny

23.07.2012 18:29 | Zprávy
autor: KSČM

Referát Ing. Rostislava Boháčka z Komise životního prostředí a udržitelného života ÚV KSČM na semináři Udržitelný život a projekt budoucnosti.

Boháček (KSČM): České lesnictví a očekávané globální klimatické změny
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Ve schváleném dokumentu „Hlavní úkoly a zaměření práce strany po VIII.sjezdu KSČM“ se pro činnost komunistů v parlamentu, obecních a krajských zastupitelstev na úseku lesnictví přímo dotýká úkol prosazovat ekologicky přijatelné formy hospodaření, ochranu krajiny, ochranu a obnovu lesního půdního fondu a částečně i vodních zdrojů. Do jeho rámce se promítají i globální hrozby, především krize klimatická.

Problematika snižování dopadů globální klimatické změny a extrémních meteorologických jevů na lesnictví je dnes lesnickou odbornou obcí vnímána celkem jednoznačně. Lesnictví je nuceno reagovat na měnící se podmínky růstového prostředí, a to formou vhodných adaptačních a zmírňujících opatření. Tato opatření vedou k dlouhodobě intenzivnímu vázání CO2 v lesních ekosystémech s co nejnižším rizikem zpětného úniku vlivem disturbancí spojených s degradací ekosystémů a rozpadem lesa. Zásadní je pěstování prostorově a druhově rozrůzněných porostů s co největším využitím přírodních procesů, pestré dřevinné skladby, přirozené obnovy (za předpokladu optimálních stavů spárkaté zvěře) a variability pěstebních postupů, které budou mnohem odolnější nepřízni klimatických změn i běžných poškozovatelů lesů.

Pěstování lesů vychází z rozboru přírodních podmínek, v souvislosti s projevy klimatických změn bude nutné analyzovat současný typologický systém, zejména rozvolnění a aktualizaci vylišení lesních vegetačních stupňů  (LVS) a vylišit rizikové lokality. Týká se to především 3. a 4. LVS, tj. rozhraní cílových hospodářství borového či dubového oproti smrkovému či bukovému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

17:03 Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…