Fajmon (ODS): Vysoké daně umí i zabíjet

17.09.2012 8:54

V posledních dnech jsme svědky jevu, který už jsme už dlouhá desetiletí nezažili. Jedná se o úmrtí několika lidí a těžká postižení dalších způsobená konzumací nekvalitního nelegálního alkoholu.

Fajmon (ODS): Vysoké daně umí i zabíjet
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Hynek Fajmon
reklama

Při této smutné příležitosti je nutné zamyslet se nad tím, zda k tomuto vývoji nenapomohla i politika a legislativa, kterou máme nyní v platnosti. Mám obavu, že napomohla. Jedná se dle mého soudu o kombinaci dvou selhání státu: 1. příliš vysoké zdanění alkoholu, 2. selhání kontroly trhu s alkoholem. Podívejme se na to, co se vlastně stalo a jak se dá takovým případům zabránit.

Selhání trhu kritizují média, veřejnost a konec konců i levicoví politici téměř neustále. O selhání státu se mluví daleko méně. Nyní ale máme před sebou přesně takový případ. A bohužel s následky na životech a zdraví lidí. Pokud se nad tímto případem blíže zamyslíme, tak dojdeme k závěru, že něco takového se asi stát dříve nebo později muselo a náhodou není ani to, že se tomu stalo právě v Moravskoslezském kraji.

Položme si otázku, proč vůbec lidé kupují nelegální alkohol a vystavují se riziku ohrožení zdraví. Jediná racionální odpověď na tuto otázku je ta, že legální alkohol je prostě příliš drahý. Respektive rozdíl mezi cenou legálního a nelegálního alkoholu je obrovský. Tato "úspora" v nákladech řadu lidí láká. Pokud si položíme otázku, proč je legální alkohol tak drahý, tak je jedinou logickou odpovědí to, že je zatížen vysokými daněmi. Nízká cena nelegálního alkoholu nemá žádný jiný důvod než to, že se z něj prostě daně neplatí. Tím se logicky dostáváme k evropské politice, protože spotřební daně na alkohol jsou regulovány evropským právem, kde jsou stanoveny minimální přípustné míry zdanění. Státy v EU jsou tedy k vysoké ceně destilátů evropským právem de facto nuceny.

Mimo EU takové zdanění alkoholu až na výjimky neexistuje a proto jsme u hranic EU se světem mimoEU svědky fenoménu pašování. Nejbližší takovou pašeráckou hranicí je pro nás hranice Slovenska s Ukrajinou a Polska s Běloruskem. Právě zde vidíme až 4 násobný rozdíl mezi cenou destilátů uvnitř EU a mimo EU. Takový rozdíl je samozřejmě zdrojem velkých zisků pašeráků. Na Slovensku došla jejich "podnikavost" až tak daleko, že tam vyhloubili několik set metrů dlouhý tunel o průměru cca1 metr, kterým jezdil vláček s kontrabandem. Denně tak prý dokázali přes hranici převést náklad alkoholu do několika kamionů. Ostatně záběry ze zátahu slovenských celníků na tento tunel jsou ještě v živé paměti televizních diváků.

Když říkám, že není náhodou, že se případy otravy nelegálním alkoholem objevily právě v Moravskoslezském kraji, tak mám na mysli fakt. že právě tento kraj je nejblíže k této pašerácké hranici a také sousedí s Polskem, které má nižší daně na alkohol a dlouhou tradici nelegálního pálení. Do not těmto "obchodníkům" hraje i to, že tento kraj patří příjmově v rámci ČR k těm chudším. Zákazníci na levný alkohol se tady zkrátka najdou rychle.

Selháním státu je ale i špatná kontrolní činnost hygieny, potravinářské inspekce, obchodní inspekce a celníků a konec konců i radnic. Všechny tyto orgány placené z daní s úkolem chránit zdraví a životy a finanční zájmy občanů a republiky mají dnes máslo na hlavě. Zamyslet by se měli i páni starostové a primátoři, zda náhodou neudělali chybu, když pronajali městské pozemky k provozování "stánků s alkoholem". Opravdu jsou takové "provozovny" v jejich městech potřeba??? Myslím si, že nikoliv.

Kombinace chudoby, vysokých daní na alkohol a nedostatečného dohledu kontrolních orgánů je pravou příčinou smrti těch několika lidí. Doufejme, že si to všichni uvědomí a ujmou se nápravy. Jako vhodný nástroj se mi jeví zavedení licencí pro obchodníky s alkoholem, což je praxe, kterou používá celá řada evropských států. Regulace podnikání v tomto odvětví by měla být rozhodně daleko přísnější než dosud. Může totiž jít i o život.

Mgr. Hynek Fajmon
člen místní rady
předseda oblastního sdružení
člen regionální rady
člen výkonné rady
zastupitel
poslanec EP

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Evropská unie svobodu slova a pluralitu potlačuje

17:46 Okamura (SPD): Evropská unie svobodu slova a pluralitu potlačuje

Komentář na facebookovém profilu k potlačování svobody