Hulinský: Novela zákona o vojácích z povolání by ještě víc znepříjemnila vojákům život

26.10.2011 2:03 odp.

Ministerstvo obrany dnes poslanecké sněmovně předložilo novelu zákona o vojácích z povolání, která se na první pohled tváří jen jako jakási „technická novela". Po důkladném prostudování tohoto návrhu jsem však došel k závěru, že se jedná o další krok, který má vojákům opět o něco více zkomplikovat život. Bohužel to zcela zapadá do současné politiky, kterou vládní koalice vůči armádě a vojákům uplatňuje.

Hulinský: Novela zákona o vojácích z povolání by ještě víc znepříjemnila vojákům život

Novela především dostatečně nereaguje na přetrvávající chyby v zákonu, o nichž se dlouhodobě ví, ale není vůle je řešit, ani na nově vzniklé potřeby vojáků a velitelů.

Velké rozpaky vzbuzuje například § 19, který v praxi znamená, že vojáci nebudou muset nutně dodržet svůj služební kontrakt. Prostě požádají o propuštění ze služebního poměru a do 6 měsíců budou moci odejít. Hypoteticky tedy může nastat situace, že vojáci požádají o propuštění a armáda se rozejde. Dohromady ji opět dáme až po vyhlášení stavu ohrožení státu tak, že je povoláme ze zálohy do mimořádné služby. Zní to možná nesmyslně, ale je to tak. Navíc se o tomto problému v armádních kruzích všeobecně ví, ale nikdo z vedení ministerstva s tím zřejmě nehodlá nic dělat.

Novela obsahuje i zrušení paragrafu, který hovoří o příspěvku na přestěhování. To považuji za zcela nesprávný krok. Vojáci mají přece povinnost sloužit tam, kde to stát potřebuje, respektive lze je snadno přeložit do jiného místa služby. Je proto správné vojákům náklady s přestěhováním, ke kterému došlo v důsledku přeložení (z vůle státu), nahradit. Pan ministr Vondra se bohužel opět snaží šetřit na nesprávném místě, tedy na lidech. Přitom jsem přesvědčený, že by se v resortu dalo mnohem více ušetřit jinde a jinak.

Uvedené příklady mě vedou k závěru, že novelu je nutné přepracovat. Pokud se tak nestane, budeme zde mít opět jeden legislativní „polotovar", který skutečně vojákům opět o něco více znepříjemní život.

Petr Hulinský
Místopředseda výboru pro obranu a bezpečnost PSP ČR

Dále čtěte:
Hulinský (ČSSD): Co by Bílá kniha měla řešit, ale neřeší 
Hulinský: Odvolaného Ivana Fuksu by měl následovat ministr Vondra

Projevy z 25. schůze PS PČR čtěte ZDE

##PROFIL 1535##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSDTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Frustrace z vlajek

22:24 Senátor Láska: Frustrace z vlajek

Komentář na facebookovém profilu k (ne)vyvěšování ukrajinských vlajek.