Jarolím (VV): Kalousek se chlubí cizím peřím

30.11.2011 9:21

Velký úspěch nebo rozčarování? Letitý boj Tomáše Jarolíma, dnes místopředsedy strany Věci veřejné, za navrácení evropské dotace pro Krajskou zdravotní přinesl výsledek v podobě dopisu Evropské komise, která vyzvala Regionální radu Regionu soudržnosti Severozápad k vrácení dotace 417 milionů korun. Na druhou stranu úspěchy si přisvojuje ministerstvo financí.

Jarolím (VV): Kalousek se chlubí cizím peřím
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Tomáš Jarolím

„Za vyšetřování této kauzy bojuji od samotného počátku. Trestní oznámení jsem podal v roce 2010. Osobně jsem se současnou senátorkou Alenou Dernerovou jel do Bruselu, aby spornou dotaci zastavili," řekl Tomáš Jarolím. „To, co teď slyším z ministerstva financí je absolutně k smíchu. Bylo to právě tohle ministerstvo, které moje podněty dvakrát smetlo ze stolu."

Krajská zdravotní získala v roce 2008 z ROP Severozápad dotace na přístrojové vybavení nemocnic ve výši 417 milionů korun. Už v říjnu ale kvůli sporné zakázce dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 700 000 korun. Úřad se nákupem přístrojů zabýval celkem třikrát, již dříve udělil Krajské zdravotní dvě pokuty v celkové výši 900 tisíc korun. Ta však vytrvale jakékoli pochybení odmítá. "Krajská zdravotní byla několikrát kontrolovaná Regionální radou. V rámci těchto kontrol nebylo nikdy shledáno žádné pochybení. Nedomnívám se, že bychom cokoli způsobili, tudíž nevidím důvod, proč bychom měli něco vracet," uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

Nicméně ministerstvo financí kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky podalo loni v prosinci trestní oznámení. V únoru si pak nechalo zpracovat audit, který ukázal, že přístroje nakupované Krajskou zdravotní z evropských dotací byly předražené o 31 milionů a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení.

Nevzdává se ani Tomáš Jarolím. „Budu neustále tlačit na vyvození trestně právní odpovědnosti konkrétních osob," konstatoval. „Beru to jako povinnost vůči lidem, kteří zde žijí. Někdo to musí tlačit dál, jinak se peníze sice vrátí, ale půjdou z krajského rozpočtu a nikomu se nic stane. Kromě obyvatel kraje, okradených o miliony korun."

Vyjádření Ministerstva financí

Ministerstvo financí žádný použitelný podnět od Tomáše Jarolíma neobdrželo. Ministerstvo financí v této kauze jednalo přesně podle předpisů a plní svou roli, kterou v procesu čerpání evropských dotací má. To znamená, že si „nepřisvojuje žádné úspěchy", ale pouze plní své povinnosti. Není pravdivé tvrzení, že by „Brusel mohl zastavit dotaci" do Krajské zdravotní, a to proto, že Ministerstvo financí prozíravě zastavilo certifikaci, tj. posílání žádostí o proplácení prostředků z Bruselu.

Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího Ministerstva financí

Více:
Usmrtí vás vlastní lži. Vykřikuje Američan, který žaluje Kalouska


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zámečník (KDU-ČSL): Rozvoj cykloturistiky v Brněnské metropolitní oblasti obdrží finanční injekci

11:30 Zámečník (KDU-ČSL): Rozvoj cykloturistiky v Brněnské metropolitní oblasti obdrží finanční injekci

Podpora ve výši 5 milionů korun směřuje do cykloturistiky v Brněnské metropolitní oblasti. Červnovou…