Oba koaliční partneři se diví, proč je někde nějaké pnutí, když je koalice pevnější, než kdykoliv byla. Všichni se diví, že policie reaguje na trestní oznámení rychle a tak dále. Nejvíce se ale diví Pražané, co všechno lze vydávat za změny k lepšímu v MHD. Udivuje je například tvrzení, že příprava těchto změn je pečlivá a transparentní a že je o nich radnice dobře informuje.
Ale není se vlastně co divit. Nová pražská „vláda“ (Rada hl. m. Prahy) si totiž od listopadu loňského roku velice rychle zvykla na to, že jí média, a zprostředkovaně i veřejnost, zobou z ruky. Předpokládá, že cokoli udělá, bude vykládáno jako další krok v boji proti korupci a za Prahu krásnější a transparentnější. A tak od svého vzniku vyházela postupně ze všech řídících a kontrolních orgánů nejrůznějších pražských institucí všechny představitele opozice, ale i „zlobivé“ členy ODS a uvolněná místa obsadila výhradně členy TOP09. Kontrolní výbor zastupitelstva upravila tak, aby v něm koalice (poprvé od dob primátora Koukala) měla převahu dvě ku jedné. A členy zastupitelstva začala zvykat na to, že taky nemusí vědět všechno. A pokud je zajímá, co se v Praze chystá, jaké budou změny třeba kolem bytů, sociální politiky, územního plánu nebo i ve zmiňované městské dopravě a v dopravním podniku, tak mají číst noviny a sledovat televizi. A nemají potom obtěžovat na jednání zastupitelstva výtkou, že se projednává něco, k čemu nemají zastupitelé všechny podklady, nebo že se něco upeklo v zákulisí a podobně.
Komické je, že v poslední době se v pozici takových neinformovaných, jen hlasujících statistů stále častěji ocitali i zastupitelé z „vládního tábora“. Zkrátka podle hesla „proč poslouchat jiné názory, když ten můj je ten nejlepší a nikdo tomu stejně nerozumí lépe než já“. Nač se potom zdržovat s nějakou demokracií, zvažovat různé varianty a brát ohled třeba na názory veřejnosti, konzultovat různá opatření s městskými částmi a s těmi, koho se budou dotýkat, když stačí dodržet formální pravidla a neporušit přitom zákony a jednací řád. A to nemluvím o skutečnosti, že za chod dopravního podniku nese odpovědnost jeho dozorčí rada, ale i Rada hl. m. Prahy, která není nic méně, ale také nic více než „jen“ valnou hromadou akciové společnosti Dopravní podnik hl.m. Prahy a primátor „jen“ jedním z jejích členů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM