MZV: Ministr Schwarzenberg dostal v Hamburku cenu za boj za lidská práva

03.12.2012 10:30 | Zprávy
autor: Vlada.cz

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes obdržel v Hamburku letošní Cenu Marion Dönhoffové za mezinárodní porozumění a usmíření. Prestižní ocenění uděluje od roku 2003 týdeník Die Zeit spolu se dvěma nadacemi. K jeho dřívějším nositelům patří například nositelé Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu a Michail Gorbačov.

MZV: Ministr Schwarzenberg dostal v Hamburku cenu za boj za lidská práva
Foto: Martin Kovář
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg cenu dostal za své dlouholeté angažmá za lidská práva. „V rakouském exilu se během studené války neúnavně zasazoval o lidská a občanská práva v komunistickém východním bloku. Také jeho vystupování ve prospěch větší a semknutější Evropy je dodnes příkladné. Jak říkala hraběnka Dönhoffová, patří k 'těm lidem, kteří vědí, o co jde',“ zdůvodnil výběr letošního laureáta předseda poroty Theo Sommer.

Cena, pojmenovaná po někdejší vydavatelce týdeníku Die Zeit byla do roku 2010 dotována 20.000 eury (zhruba půl milionu Kč), v současnosti už je jen čestným oceněním.

Tuto částku nyní dostává držitel podpůrné ceny, kterou tento rok získá projekt Stolpersteine (doslova kameny, o které se zakopává). Ten pomocí pamětních kamenů zasazených do chodníků připomíná zapomenuté oběti holokaustu. V asi 750 evropských městech je už přes 37 000 takových malých pomníčků; od roku 2008 jsou k vidění i v českých městech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Jiří Čunek byl položen dotaz

Vláda

Chápu vás dobře, že vy hodnotíte líp novou vládu než tu předchozí? A jelikož to není poprvé, co se stavíte na stranu ANO, neuvažujete, že byste změnil politický dres?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Randula (Svobodní): Končí rok 2025, končí opravdu dobrý rok...

16:21 Randula (Svobodní): Končí rok 2025, končí opravdu dobrý rok...

...a začíná rok, ve kterém snad již nebude tolik potřeba moje aktivní politické angažmá.