Ministr Dobeš: Realizace PPP projektu na D3 je krok správným směrem

18.06.2012 11:35

Ministr dopravy Pavel Dobeš bude na jednání vlády prosazovat historicky první tuzemský PPP projekt v rámci dopravní infrastruktury.

Ministr Dobeš: Realizace PPP projektu na D3 je krok správným směrem
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr dopravy Pavel Dobeš na zasedání vlády
reklama

Jedná se o úsek dálnice D3 Bošilec – Borek. Výstavba části této strategické komunikace formou soukromého kapitálu přinese široké výhody nadregionálního charakteru.

„Věřím, že realizace PPP projektu na D3 je vzhledem k nejistotám spjatými s prognózami tuzemské i evropské ekonomiky správnou cestou pro další rozvoj kvalitní dopravní infrastruktury,“ uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš, podle kterého jde o doplňkový model financování dopravní infrastruktury.

Ministerstvo dopravy předkládá návrh na možnost realizace úseku D3 mezi obcemi Bošilec – Borek formou PPP projektu v délce 18,8 km (stavby 0309/I a 0309/II). Výběr koncesionáře proběhne podle zákona o veřejných zakázkách. „Předpokládáme, že zadávací řízení na výběr koncesionáře se rozběhne v druhé polovině tohoto roku,“ řekl ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že samotná stavba by mohla začít na jaře roku 2014 s termínem dokončení v roce 2016. V případě souhlasu vlády začne Ministerstvo dopravy připravovat podklady pro možnost zahájení zadávacího řízení na výběr koncesionáře, které vláda následně musí dle novelizovaného zákona o veřejných zakázkách opětovně odsouhlasit. Investiční náklady na tento úsek se odhadují na přibližně 5 mld. Kč. Předmětný úsek dálnice D3 se nachází v dobrém terénu, celková cena za předmětný úsek je tak velmi příznivá a srovnatelná s obdobnými úseky v zahraničí jako například v Polsku či Maďarsku.  

V této souvislosti je důležité zmínit, že zahájení plateb koncesionáři započne až v okamžiku zprovoznění daného úseku dálnice,“ řekl ministr Dobeš a zdůraznil, že realizace projektu nebude během výstavby klást nároky na výdaje z veřejných rozpočtů.

PPP projekt D3 bude založen na platbě za dostupnost. To znamená, že koncesionáři budou hrazeny splátky v závislosti na tom, jak bude dodržovat parametry kvality provozování daného úseku dálnice. Platby za dostupnost budou poskytovány od okamžiku zprovoznění projektu, předpokladem je 30 let provozování. „Konečná cena roční platby za dostupnost, která bude jediným zásadním hodnotícím kritériem podaných nabídek, bude známa v okamžiku podání závazných nabídek,“ uvedl k tomu ministr Pavel Dobeš s tím, že tato praxe je běžná i v zahraničí. Je nutné upozornit, že konečná platba za dostupnost nezahrnuje pouze splátky investičních nákladů, ale i platby za provoz a údržbu, stejně tak jako úhradu finančních nákladů. Před samotným rozhodnutím ministerstva dopravy realizovat pilotní projekt PPP v oblasti dopravní infrastruktury, zástupci resortu čerpali zkušenosti od svých kolegů v zahraničí (například ve Francii), kde je tato forma financování naprosto běžnou záležitostí.

Podle ministerstva dopravy má tato forma mimorozpočtového financování dopravní infrastruktury nesporné výhody celostátního významu. Jde o příležitost pro stavební společnosti, které se vzhledem k ekonomické krizi stále potýkají s poklesem zakázek, dojde k rozšíření nabídky pracovních příležitostí, zvýší se daňové odvody těchto zaměstnanců pro státní rozpočet, navýší se daňové příjmy u firemních daní a v neposlední řadě tento projekt povede k rychlejšímu zajištění kvalitní dopravní obslužnosti nejen v rámci jihočeského regionu.

„PPP projekt D3 je první vlaštovkou v tuzemské dopravní infrastruktuře. Pokud se tento model osvědčí, můžeme ho aplikovat i na další vhodné projekty,“ doplnil ministr dopravy Pavel Dobeš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo dopravy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…