Nečas: Srbsko patří mezi prioritní země, na které se chceme zaměřovat

17.12.2012 13:12 | Zprávy
autor: Vlada.cz

Premiér Petr Nečas navštívil Srbskou republiku a jednal s jejími nejvyššími představiteli. Řeč přišla na české investice v rozvoji dopravy, energetiky a životního prostředí.

Nečas: Srbsko patří mezi prioritní země, na které se chceme zaměřovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

„Srbsko je důležitý partner v regionu Západního Balkánu. Patří mezi dvanáct prioritních zemí, na které se chceme zaměřovat, dokazuje to i početná podnikatelská delegace, která s námi přicestovala,“ řekl při jednání se svým srbským protějškem premiér Petr Nečas.

Příkladem úspěšných českých investic v Srbsku je továrna na výrobu pneumatik ve městě Ruma. Dalším úspěšným projektem je výstavba dálničního tunelu Bančarevo nebo modernizace a elektrifikace železničního koridoru 10 v úseku Niš – Dimitrovgrad. České firmy mají také zájem o spolupráci v oblasti dálniční infrastruktury.

„Výrazem významu, jaký ČR vztahům se Srbskem připisuje, je i dlouholetá realizace projektů rozvojové spolupráce v Srbsku. ČR se na česko-srbských projektech rozvojové spolupráce podílí částkou asi 1,5 milionu eur ročně,“ řekl premiér Petr Nečas. V této oblasti zaměřujeme svoji podporu především na zdravotnictví, životní prostředí, úspory energie a malé a střední podniky.

Čeští dodavatelé jednají v současnosti o projektu rozšíření dolu a výstavby elektrárny v lokalitě Štavalj. V nejbližší době bude na různých místech v Srbsku zahájena výstavba šesti malých vodních elektráren. České firmy mají zkušenosti i v oblasti zelených technologií.

Premiér Srbska Ivica Dačić řekl, že je velmi rád za velké možnosti vzájemné obchodní spolupráci. „V rámci Evropské unie patříte mezi naše nejbližší partnery. Můžete počítat s podporou Srbska, pokud to bude potřebné,“ řekl srbský premiér s tím, že si váží české podpory integrace Srbské republiky do Evropské unie.

V rámci návštěvy české delegace v Srbsku podepsali zástupci obou zemí dva dokumenty, a to prováděcí protokol k dohodě o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob a novou bilaterální dohodu o mezinárodní silniční dopravě.

Dohoda mezi Evropským společenstvím a Srbskou republikou o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob, tzv. readmisní dohoda, vstoupila v platnost v roce 2008. Prováděcí protokol rozvádí detaily této dohody jako jsou hraniční přechody, zrychlený postup, provádění pohovorů, lhůty apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

15:01 Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Andreji Babišovi.